1 Nisan’da Neden Şaka Yapılır?

1 Nisan her ne kadar bir çok kişi için sadece eğlence amaçlı hatırlanan ve şaka ypaılan bir gün olsa da, aslında oldukça kara bir tarihe sahip.

1 Nisan her ne kadar bir çok kişi için sadece eğlence amaçlı hatırlanan ve şaka ypaılan bir gün olsa da, aslında oldukça kara bir tarihe sahip.

Çok severdim eskiden 1 Nisan’ı şaka günü ya çocuklar bayılır 1 Nisan’a. Çeşit çeşit şakalar yapar en güzel şakayı kim yapacak diye çabalardık. Anlamını bilmeyince her şey güzeldir tabi. Anlamını öğrenince kirleniyor çoğu şey. Geçmişimizi öğrendiğimiz de daha güçlü bir ülke olacağımıza inancımdan dolayı gerçek hikayeyi size anlatmak istiyorum. Öğrenelim ki bu rezalet artık Müslümanlar tarafından kutlanılmasın. İşte size 1 Nisan Hile gününün gerçek hikayesi.

1 Nisan şakasının hikayesi, Müslümanlar için çok üzücü aslında. Bundan yıllar yıllar önce 15. YY sonlarına doğru Haçlı ordusu İspanyada ki Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Kaleden çıkmayan Müslümanlar direnmektedir ama güçleri de zayıflamaya başlamıştır. Uzun süre gardını indirmeyen Müslüman’lar Haçlı ordusunu zor bir durumda bırakmaktadır. Komutan bir çare düşünmeye başlar, vakit kaybetmek istemiyordur ama Müslümanlar direnmeyi de bırakmıyorlardır. En sonunda komutan bir çare bulur ve 31 Mart gecesi kalenin önüne gider. Bir elinde Kur’an diğer elinde İncil vardır.

Derki size yemin ediyorum eğer bu kaleyi bize verirseniz hiç bir Müslümanın canını almayacağım. Müslümanlar çaresiz kabul eder ve Haçlı ordusuna teslim olurlar. Haçlı ordusu şehre girer ve o gün hiç bir Müslümana dokunulmaz. Ertesi gün olur 1 Nisan sabahı bütün Müslümanların öldürülmesini emreder komutan. Müslümanlar söz vermiştiniz bize sözünüzden dönemezsiniz yaptığınız yanlıştır bizi kandırdınız der. Komutansa size verdiğim söz dün için geçerliydi bugün beni bağlayan hiçbir şey yok der ve bütün Müslümanları katleder.

O günden sonra 1 Nisan şaka günü olarak geçer tarihe daha doğrusu Hile günü. Bu durumu bilmeyen Türkiye’de ki birçok kişi 1 Nisan ı yani binlerce Müslümanın katledildiği günü, büyük bir sevinç ile kutluyor. Ne güzel uyuyorsun ülkem, artık tatlı uykundan uyanma vaktin gelmedi mi?

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here