Aklımız her estiğinde alışverişe çıkmak, yapılan hataların en başında geliyor. Alışverişlerimizde bütçemizi ve gardırobumuzu düşünerek doğru parçaları ve işimize gerçekten yarayacak kıyafetleri, aksesuarları almalıyız.

 

Alışveriş yapmanın da çok önemli kuralları var. İşte size doğru alışverişin dokuz altın kuralı. Alışverişe çıkmadan önce, bu kuralları muhakkak aklınıza getirin.

1) Gardırobunuzu gözden geçirin
Sürekli alışverişe çıkan biriyseniz, gardırobunuzda hiç giyilmemiş ve kullanılmamış kıyafetler muhakkak vardır. Öncelikle almış olduğunuz tüm kıyafetleri kullanmış mısınız bunu gözden geçirin.

2) Gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri düşünün
Alışveriş yapmak için bir şeyler almak en büyük yanlışların başında geliyor. Neye gerçekten ihtiyacınız var bunu çok iyi düşünün. Sonrasında ihtiyacınız olan kıyafetlerin bir listesini yapın ve gereksiz birşey almayın.

3) Bütçenizi ihtiyacınıza göre ayarlayın
Çoğu zaman hepimizin kredi kartları ile başı derde girer. Alışveriş yaparken nasılsa öderim diye gereksiz birçok şeye yatırım yapılınca, bir zaman sonra bütçe zorlanır ve bazen de kötü sonuçlara yol açar. Alışveriş öncesi muhakkak ihtiyacınız olanı belirledikten sonra, bu ihtiyaç için bütçe oluşturun ve bu bütçenin dışına asla çıkmayın.

4) İndirimleri asla unutmayın
Sezon indirimleri çoklu alışveriş için en doğru zaman. Sezon başında aklınıza koyduğunuz ve gerçekten ihtiyacınız olan parçaların indirim dönemlerini takip edin. Bu sayede bütçenizi zorlamaz, beğendiğiniz bir ürünü daha, fazladan alma şansını yakalarsınız.

5) Alışverişe moraliniz bozukken çıkmayın
Hepimiz dönem dönem duygusal sıkıntılar atlatırız. Bazen bu depresyona bile yol açar. İşte böyle dönemlerde alışveriş yapmak en büyük hatadır. Sırf mutlu olmak adına onu da alayım, bunu da alayım düşüncesi ile yapılan alışveriş sizi sonrasında büyük sıkıntılara sokar.

6) Outletleri asla ihmal etmeyin
Her mağazanın artık outleti muhakkak var. İstediğiniz bir model emin olun o markanın outlet mağazasında çok daha uygun fiyata karşınıza çıkacak. Hatta bazen çok ufak hatası olan ürünlerde, çok ciddi indirimler bile alabiliyorsunuz. Alışverişe çıkmadan outletleri de muhakkak gezin.

7) Alışveriş gününüzü önceden belirleyin
Alışverişlerinize asla ani kararlarla çıkmayın. Muhakkak alışveriş yapacağınız günü önceden belirleyin. Alışverişe çıkacağınız güne kadar, eksiklerinizi belirleyin ve markaların online alışveriş sitelerini gezerek fiyatları kontrol edin.

8) Kombin yapabileceğiniz kıyafetleri seçin

Biz kadınlar için kıyafetleri en doğru parçalarla kombinlemek neredeyse çoğu zaman hayati bir konu olarak gündemimizde olur. Alışveriş yaparken dolabınızdaki tüm parçaları aklınızda tutun ve kendi kıyafetlerinizle, kolay kombinleyebileceğiniz parçalara yatırım yapın.

9) Klasik ve zamansız parçalara yatırım yapın
Gardırobunuzda muhakkak olması gereken klasik ve zamansız parçalar vardır. Siyah etek, beyaz gömlek, mevsimlik trençkotlar, klasik stiletto ayakkabılar ve ana renk şal ya da eşarplar. Bunlar her daim bize gerekli olacak önemli parçaların başında gelir. Eğer bunlardan eksikleriniz varsa, alışverişlerinizde ilk bunlara yatırım yapın.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here