Açık Öğretim Diploması İle Devlet Memuru Olunur Mu?

Bir çok gencin hayali memur olmak. Peki Açık Öğretim Fakültesi'nden mezun olan bireyler memur olabilir mi? İşte tüm detaylar

Eğitim hayatımız süresince onlarca sınav iler karşı karşıya kalmaktayız. Bu sınavlar neticesinde kimimiz Devlet memurluğuna kimimiz özel sektörde istihdam edilmek üzere işlere girmekteyiz. Önceliğimiz genellikle Devlet kadrolarına girmek genel tabir ile ifade edecek olursak Devlet Memuru olabilmek.

Devlet Memuru olabilmek için ilk öğretim sonrasında ora öğretim ardından lise ve son olarak KPSS sınavına girmeden önce bitirdiğimiz üniversite eğitimi alırız. Örgün öğreniminden faydalanamayan öğrenciler ise açık öğretimden tamamlamaktadır eğitimlerini. Bu noktada şu soru geliyor akla açık öğretim diploması ile devlet memuru olunur mu? Bu soruya cevabımız elbette ki olunur hatta çok farklı istihdam yolları vardır.

Bilindiği üzere Devlet Memuru olabilme şartlarının başında Kamu personeli seçme sınavından (KPSS) yeterli puan ve yeterli dereceye girebilmek. Fakat girilen alanlar farklı olabilmekte. Açık öğretim mezunları Düz Memurluk olarak tabir ettiğimiz memurluklara girebilmekte bununda yolu her 2 yılda bir yapılan KPSS B sınavından geçer. KPSS p93 puanları ile tercihlerini yapabilecek olan Açık öğretim mezunları Hizmetli, şöför, memur, kaloriferci gibi mesleklere başvurabilmekte. Ayrıca imam hatip mezunu olup ayrıca açık öğretimi bitiren kişiler veyahut Düz liseden mezun olup açık öğretim ilahiyat fakültesini bitirenler KPSS + Diyanet işlerinin hazırladığı DHBT sınavı ile imamlık ardından vaizlik müftülük gibi devlet memurluğu kadrolarına girebilmekte.

Açık öğretimden 2 yılını bitirip o bölümü Dikey Geçiş Sınavı ile kalan 2 yılı 4 yıla tamamlayabilmekte ve KPSS A olarak nitelendirdiğimiz üst memurluk sınavına kendi alanlarından girebilirler. Görüldüğü üzere Devlet Memuru olma yolunda açık öğretim fakültelerinde bir seçenek olarak gözükmekte fakat ilgi ve sınava giren kişi sayısının çok olması açılan kadroların diğer alanlara göre az olmasından dolayı puanlar yüksek olmakla beraber en az 85 üstü almak gerekmektedir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here