Akaryakıta Yine Zam Geldi!

Akaryakıta Yine Zam Geldi!
Akaryakıta Yine Zam Geldi!

2016 yılı Kasım ayı başında uygulanan ABD Başkanlık seçimleri sonrasında hiç hız kaybetmeden yükselmeye başlayan Amerikan Doları, ülkeye dışarıdan gelen genellikle her ürünün ücretlerinde de yükselmesinde büyüt etki yarattı. Bu ürünlerin başında ilk sırada yer alanlar petrol ve benzerleri. Yapılan zamlardan etkilenenlerden biri de bu sabah ile birlikte akaryakıt oldu.

Dövizdeki ve petroldeki fiyat artışlarının etkisi ile birlikte akaryakıtta zam artırımına gidildi. Bu sabah itibariyle otogazın litre fiyatlarına 5kuruş değerinde bir fiyat artışı oldu. Bunun akabinde İstanbul’da LPG‘nin litre fiyatı 3,07 liradan 3,12 liralık seviyeye kadar çıkarak zirveye oturdu. Ankara’da ise LPG’nin litre fiyatına uygulanan fiyat artırımı 3,06 liradan 3,11 liraya çıkmasına neden oldu. Bu değerler İzmir’de ise 3,10 seviyesinde görülmekte. Yapılan bu uygulamadaki kuruşlar akaryakıt istasyonlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Akaryakıta Neden Sürekli Zam Geliyor?

2016 yılı Kasım ayında olan ABD seçimleri takribinde Amerikan Doları 3,20 seviyesinden hızla artış göstererek 3,60’a ve sonrasında 3,96 seviyesine kadar tırmanmıştı.Şuan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aldığı önlemler ile dolar 3,80 seviyesinde işleme tabi tutuluyor.

Uluslararası doğrultusunda dolar olarak işlem gören petrol, doğalgaz ve diğer enerji kaynağı benzerlerinin ücretleri dolardaki hızlı artış sonrası yükseliş meydana geldi. OPEC ülkeleri, petrol üretim sınırlamaları konusunda anlaşma yoluna vardı. Verilen kararın etkisi ile petrol ücretleri 42 dolar seviyesinden 57 dolar’a kadar yükseliş gösterdi. Yani yaklaşık olarak yüzde 30 oranında prim yaptı. Bütün bu etkiler akaryakıt ücretlerinde zam oluşmasına yol açtı. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası PÜİS ‘in geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada, akaryakıttaki fiyat artışının nedeni olarak haberimizde ele aldığımız konuların olduğunu ifade etti.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here