Apple’dan Rekor Tazminat!

Apple, Tedarikçisine 1 Milyar Dolarlık Rekor Tazminat Davası Açtı.

Çıkardığı her ürün ile pazardaki payını büyütmeye devam eden teknoloji devi Apple, tedarikçisine 1 milyar dolarlık rekor tazminat davası açtı. Dava, Apple’ın tedarikçisinin haksız rekabete sebep olduğunu öne sürülerek açıldı.

Teknoloji devi Apple’ın, tedarikçisi Qualcomm’a telif ücretleri ile alakalı haksız rekabete sebep olduğu için 1 milyar dolarlık tazminat davası açtığı bildirildi.

Apple’dan oluşturulan açıklamada, şirketin akıllı telefon modeli olan iPhone’un içerisindeki çipleri yapan Qualcomm isimli Amerikalı şirketin, söz hususu çip teknolojisini sağlaması karşılığında Apple’dan “haksız yere telif ücreti payı talebinde yer aldığı” belirtildi. Açıklamada, Apple’ın uyuşması teşhis edilen başka teknoloji şirketlerinin patent ücretleriyle karşılaştırıldığında Qualcomm’un hepsinin toplamından 5 kat daha çok lisans ücreti talep ettiği vurgulandı.

Fedaral Ticaret Komisyonu Dava Açtı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) da geçtiğimiz salı günü, Qualcomm’un antitröst yasaları çiğnediğini iddia ederek şirketi tekelcilikle suçlamış ve söz hususu hareketlerini durdurması talebiyle dava açmıştı. FTC’den oluşturulan açıklamada, Qualcomm’un rakiplerini engel olarak iPhone telefonlara çip tedarikinde tekel yarattığı, bunun dışında Apple’ın başka çip yapımcılarıyla uyuşmaya varmasını da engellediği kaydedilmişti.

Hem de Qualcomm, geçtiğimiz Aralık ayında Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu yönünden tekelcilik karşıtı kanunları ihlal ettiği iddiasıyla aşağı yukarı 850 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Komisyonun iddiasında, Qualcomm’un cep telefonu yapımcısı şirketlerle adil olmayan patent uyuşmaları yaptığı ve şirketlerin uyuşma şartlarını kabul etmemesi halinde bu şirketlere çip tedarik etmeyi reddettiğine yer verilmişti.

Qualcomm İddiaları Reddetti!

İddiaları kabul etmeyen ve söz hususu para cezasını ödemeyi reddeden Qualcomm, komisyonun kararını Güney Kore Yüksek Mahkemesine taşıyacağını duyurmuştu. Cep telefonlarının etkileşim sağlayıcı operatörlere bağlanarak kullanıcıların telefonda konuşmasını gerçekleştiren çipleri yapan Qualcomm, Apple dışında ABD’nin en büyük operatörü Verizon’ın CDMA teknolojisiyle uyumlu cep telefonlarındaki çiplerin de en büyük tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here