Barış Manço’yu Ölümünün 18. Yılında Anıyoruz

Milyonlarca hayranını ardında bırakarak 1 Şubat 1999’da hayatını kaybeden yediden yetmişe herkesin gönlünde taht kuran sanatçı Barış Manço’yu rahmetle anıyoruz.

Türkçe müziğin efsanevi isimlerinden bir tanesi olan Manço, 2 Ocak 1943 doğumlu. Annesinin Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği Sanatçısı olması sebebiyle çocuk yaşlarda piyano ve gitar dersleri alarak müzik eğilimine başlayan Barış Manço, 1957 yılında amatör müzik ile ilgilenmeye başlayarak, 1958 yılında ilk grubu olan “Kafadarlar” grubunu kurdu. Bu dönemde Galatasaray Lisesi’nde başarılı bir eğitim görmeye devam eden Manço, babasının vefatı üzerine eğitimine Şişli Terraki Lisesi’nde devam ederek, diplomasını buradan aldı.

Sahne Hayatı 1959’da Başladı

Galatasaray Lisesi’nden ayrılmadan önce arkadaşları ile “Harmoniler” grubunu kuran sanatçı, aynı lisenin konferans salonunda sahne almasıyla ilk konserini de vermiş oldu. Manço, 62 yılında Harmoniler grubu ile birlikte “Twistin Usa / The Jet”, “Do The The Twist / Let’s Twist Again” ve “Çıt Çıt Twist / Dream Girl” adlı üç adet 45’lik yayınlayarak müzik endüstrisindeki yerini de almış oldu.

Liseyi tamamlamasının ardından Belçika’da öğrenim hayatına devam eden Manço, bu sebepten dolayı Harmoniler grubundan ayrılmak zorunda kaldı. Grup, Manço’nun ayrılışı ile birlikte dağıldı. Belçika’da Kraliyet Akademisi’nde resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi gören sanatçı, müzik hayatına burada da devam ederek ilk EP’sini 1964 yılında Fransızca olarak çıkarttı. 1966 yılında “Les Mistigris” adlı müzik grubuna katılan Manço; bu grubu ile birlikte Fransa, Belçika, Almanya, İsveç ve Çekoslavakya’da konserler vererek deneyimini hızlı bir şekilde artırmaya devam etti.

Milyonlarca hayranını peşinde bırakarak 1999 yılında edebiyete göçen ünlü sanatçı, Türkiye’de gerçekleştirdiği hatırlanan en eski aktivitesi ise; Mazhar Alanson, Fuat Güner, Ali Serdar, Mithat Danışan ile birlikte kurdukları “Kaygısızlar” grubu oldu. “Kol Düğmeleri”, “Big Boss Man”, “Seher Vakti”, “Good Golly Miss Molly” gibi Barış Manço’ya şöhret basamaklarını çıkarttırmaya başlayan plaklar, Kaygısızlar grubu ile birlikte kayıda alındı.

“Trip/Karanlıklar İçinde”, “Kirpiklerin Ok Ok Eyle/Ağlama Değmez Hayat”, “Kağızman/Anadolu”, ve “Flower of Love / Boğaziçi” plaklarını çıkartan Manço ve Kaygısızlar “Ağlama Değmez Hayat” isimli 45’lik plağı 1969’da 50 binin üstünde satış yaparak Manço’ya ilk altın plağını kazandırmış oldu.

Akademiyi Birinci Olarak Bitirdi

Türkiye’de müzik çalışmalarına devam eden Manço, aynı zamanda Belçika’da devam ettiği “Kraliyet Akademisi”ni de birincilikle bitirerek Türkiye’ye kalıcı bir dönüş gerçekleştirdi. Sanatçının halen dillerden düşmeyen şarkısı “Dağlar Dağlar” 1970 yılında yayınlandı. 700bin’den fazla satan Dağlar Dağlar plağı, Manço’nun Platin Plak Ödülü’nü kazanmasını sağladı.

Manço’nun Otobüsüne Dinamitli Saldırı Düzenlenmiş!

70’li yılların başında Batı müziğinin etkisinde müzik yapan sanatçı, dönemin Anadolu pop tadında müzik yapan Moğollar grubuyla birleşmesi sonucunda “İşte Hendek İşte Deve”, “Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle” ve “Binboğanın Kızı” isimli eserler ortaya çıktı. “Manchomongol” adı ile yoluna devam eden grup, başarılı bir ivme yakaladıktan sonra Türkiye turnesine başladı. Anadolu turnesi kapsamında Kütahya’da sahne alan grubun konseri sonrasında otobüslerine dinamitli saldırı düzenlendi. Kimsenin yara almadan kurtulduğu bu olay, grubun dağılmasının temellerini de atmış oldu. Çok sürmeden 1971 yılında Manchomongol grubu dağıldı.

Çok sürmeden uzun süre etkisi devam edecek olan “Kurtulan Ekspres” grubunun temellerini atan Barış Manço, “Ölüm Allah’ın Emri” ve “Gamzedeyim Deva Bulmam” şarkılarının da yer aldığı grubun ilk plağını kaydetti. İstanbul’dan Güneydoğu’ya sefer alan trenin isminden esinlenerek koyulan grubun adı, Türk halkının gönlüne altın harfler ile yazıldı.

Televizyon Dünyasına 1973’te Adım Attı

“Hey Koca Topçu” şarkısına 1973 yılında klip çeken Manço, Kurtulan Ekspres üyelerinin giydiği Yeniçeri ve Mehteran kıyafetleri ve kendisinin giydiği Mülazim-i Evvel Barış Efendi kıyafeti ile birlikte uzun süre hafızalara kazındı. 1975 yılında “Baba Bizi Eversene” isimli filmde rol alan sanatçı, başka bir sinema filminde sahne almadı.

Aynı dönem Lale Çağlar ile dünya evine giren Manço’nun bu evlilikten Doğukan ve Batıkan adında iki çocuğu dünyaya geldi. Doğukan Manço, babasının izinden giderek müzik hayatında çalışmalar yapmaya devam etmekte.

“7’den 77’ye” İle Tüm Türkiye Onu Çok Sevdi

1988 yılında TRT’de yayınlanmaya başlayan 7’den 77’ye adlı televizyon programı ile önce miniklerin, sonrasında ise tüm Türkiye’nin gönlünde taht kurdu. 10 yılda 378 farklı bölüm çekilen program, TRT tarihinin en önemli rekorlarından bir tanesine sahip oldu. Bir çok çocuk, Manço’nun bu programı ile hayata adım atar iken, aileler çocuklarına davranış ve yaklaşım şekillerini bu program sayesinde Barış abilerinden öğrendi.

“Türkiye’nin Evliyası”

Aynı zamanda ekibi ile birlikte “Ekvatordan Kutuplara” isimli televizyon programına imza atan Manço, 600bin kilometreden fazla yol katederek yeni bir rekoru daha peşinde getirdi. 5 farklı kıtadan 100’den fazla yöreyi ziyaret eden Barış Manço; hem müziği ile, hem de programcılığı ile Türk insanına çok şey öğretti.

Sanatçının 1996 yılında Japonya’da düzenlediği konserin kayıda alınması ile birlikte “Barış Manço Live in Japan” albümü çıkartıldı. Bu albüm, Manço’nun ne yazık ki son albümü oldu.

Müzik kariyerine 200’den fazla beste, 12 adet altın plak, 1 adet platin plak sığdırmayı başaran Manço’nun besteleri; Arapça, Japonca, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerine çevrilerek yüzlerce farklı sanatçı tarafından yorumlanmaya devam ediyor.

Hem müzik, hem de televizyon kariyeri ile Türk insanının gönlüne taht kuran sanatçı 1991 yılında “devlet sanatçısı” ünvanını da aldı. Manço ayrıca; Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı, Uluslararası Teknoloji Ödülü, Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü, Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanına layık görüldü.

Dünya çapında hayranları olan ve sevilen sanatçı, 31 Ocak 1999’da İstanbul/Kadıköy-Moda’da yer alan evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesinde 1 Şubat’ta hayatını kaybetti.

Ünlü sanatçıyı rahmetle anarken en sevilen şarkılarından bir tanesi ile tekrar yadediyoruz.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here