Bartın KOSGEB Toplantısı

Bartın KOSGEB Toplantısı. Birçok iş kolunda üretici, girişimci ve işletmelere fayda sağlayan KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkalığı) Bartın İl Müdürlüğü toplantısında; 2016 yılında sağlanan krediler ve işletme durumlarının değerlendirildi. KOSGEB İl Müdürü olan Abdurrahman Usta, düzenlenen toplantıda birtakım bilgiler paylaştı. 2016 yılında 138 işletmeye yaklaşık 2.500.000 lira tutarında destek verildiği bilgisini toplantıya katılanlarla paylaşan Usta, 2015 yılı verilerine göre bu tutarın 3 kat arttığına dikkat çekti. KOSGEB ilkeleri doğrultusunda daha çok işletmeye ulaşmak istediklerini belirten Usta, bazı işletmelerin KOSGEB konusunda bilgi sahibi olmadığını ve destekte bulunulduğu bilmediklerini söyledi.

Yeni İşletmelere 1.500.000 Lira Destek

Oluşturulan veriler doğrultusunda bilgilendirmesine devam eden Usta, 2016 yılında yeni açılan 86 işletmeye tam olarak 1.566.699 lira ödeme yaptıklarını söyledi. Ödemelerin ayrıntıları da dikkat çeken Usta; KOSGEB verilerine göre 1.172.118 liralık bir tutarın tamamıyla devlet tarafından karşılandığını (hibe olarak verilir ve geri ödenmez), 394.580 liralık kısmının da faizsiz olarak geri ödeneceği bilgisini paylaştı. Bu desteklerin bir parçası oldukları için mutlu olduklarını söyleyen İl Müdürü, umarım çok daha faydalı desteklerde bulunabiliriz temennisinde bulundu.

KOSGEB Destek Ödemesi Süreci

Özellikle birtakım işkollarında daha fazla işletme bulunduğuna dikkat çeken Usta, işletmelerin başka işlerde de faaliyet göstermelerini bekledikleri sözlerine ekledi. Bu doğrultuda katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi isteğini dilen getiren Usta, KOSGEB desteği hakkında bilgileri olmayan katılımcılara süreç hakkında da bilgi verdi. Usta, proje aşamasından destek aşamasına kadar çok uzun bir zamana ihtiyaç duyulmadığına vurgu yaparak bir aydan kısa sürede destek ödemesinde bulundukları söyledi. KOSGEB desteği için başvuru şartının bulunduğunu söyleyen Usta, işletmelerin talep etmemeleri halinde ellerinden bir şey gelmediği bilgisini paylaşarak konuşmasına son verdi.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here