Bartın’da Tarıma Domuz Zarar Veriyor

Bartın Ziraat Odası Başkanı Rüştü Civek, domuz saldırılarının Bartın'daki çiftçileri önemli ölçüde zarara uğrattığını belirtti.

Bartın Ziraat Odası Başkanı Rüştü Civak, tarım sektöründe gelişme katedilebilmesi için öncelikle domuzlar tarafından ürünlere verilen zararın önüne geçilmesi için çaba sarfedilmesi gerektiğini belirtti.

Köylüler ile bir araya geldiğini aktaran Civak, köylerde domuzların tarım ürünlerine verdiği zararların büyük mağduriyet yarattığını belirtirken, çiftçi kesim için önemli bir gelir kaybı yaşattığının altını çizdi.

Bartın ve civarında sayıları her yıl büyük bir ivme ile artan domuzların, tarım ürünlerine önemli zararlar verdiklerini aktaran Bartın Ziraat Odası Başkanı Rüştü Civak, birçok çiftçinin bu konudan muzdarip olarak elverişli ürün yetiştiremediğini, haliyle çiftçilikten soğuduğunu aktardı.

“Tarımın Gelişmesi İçin Önlem Şart!”

Özellikle orman köyleri için domuzların önemli bir tehlike yarattığını aktaran Rüştü Civak, tarlalara ek olarak artık bahçelere kadar domuzların girdiğini belirtirken; seraların, mısırların, buğdayların, sebze ve meyvelerin büyük ölçüde zarar gördüğünü sözlerine ekledi. Orman köylerine önemli zarar veren domuzların, diğer köylere de dadandığını aktarna Civak, “Ne bulurlarsa yiyorlar, bu sorun ile başa çıkılmıyor.” sözlerine yer verdi.

Tarımsal üretimde tekrar ivme kazanmak için tel örgü uygulamasının büyük bir önem kazandığını belirten Civak, özellikle domuz saldırıları için önemli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

“Çiftçileri Bilgilendiriyoruz Ama Yine Tarım Desteğine Başvuru Yok”

Bartın Ziraat Odası Başkanı Rüştü Civak, tarım ve hayvancılık konusunda hem üretim, hem de destek-hibe alanlarında çiftçilere bilgi aktarımı yapmaya çalıştıklarını belirtirken, Bartın’da yaşayan bir çok çiftçinin gerek haberi olmadığı için, gerekse domuzların alınacak destek ile yapılacak tarım ürünlerine zarar vereceği için destek ve hibe programlarına başvurmadıklarını belirtti.

Tarım ve hayvancılık alanında Bartın’ın gelişmesi için domuz sorunun önemli bir sorun olduğunu belirten Civak, kredi ya da destek temin ederek ürünlerini ve mallarını geliştirmek isteyen çiftçilerin domuz saldırıları yüzünden heveslerinin kaçtığını belirtti.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here