Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

30 Ekim 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ilan itibariyle hizmete açılan Edebiyat Fakültesi, Ağdacı Kampüsü’nde yer alırken, inşaat çalışmaları devam eden Kutlubey Kampüsü’ne taşınacaktır. Bünyesinde Antropoloji, Arkeoloji, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Çeviribilim, Dilbilim, Felsefe, Psikoloji, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı olmak üzere toplam 11 adet bölüm ile eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir.

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölümleri

 1. Antropoloji Bölümü
  Paleoantropoloji Anabilim Dalı, Fizik Antropoloji Anabilim Dalı, Sosyal Antropoloji Anabilim Dalı
 2. Arkeoloji Bölümü
  Prehistorya Anabilim Dalı, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı
 3. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
  Bilgi Yönetimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı, Arşiv Anabilim Dalı
 4. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü
  Güney-Doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı (Özbek-Uygur), Güney-Batı Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı (Türkmen-Azerî ve Türkiye), Kuzey-Doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı (Sahalar-Hakas-Tuva-Altay), Kuzey-Batı Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı (Tatar-Başkurt-Kazak-Kırgız).
 5. Çeviribilim Bölümü
  Arapça Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Çince Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı, İngilizce Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı İspanyolca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı, Japonca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Rusça Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı.
 6. Dilbilim Bölümü
 7. Felsefe Bölümü
  Bilim Tarihi Anabilim Dalı, Felsefe Tarihi Anabilim Dalı, Mantık Anabilim Dalı, Sistematik Felsefe Anabilim Dalı, Türk-İslâm Düşüncesi Tarihi Anabilim Dalı,
 8. Psikoloji Bölümü
  Deneysel Psikoloji Anabilim Dalı Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı Uygulamalı Psikoloji Anabilim Dalı
 9. Sanat Tarihi Bölümü
  Genel Sanat Tarihi Anabilim Dalı, Türk ve İslâm Sanatı Anabilim Dalı, Bizans Sanatı Anabilim Dalı
 10. Sosyoloji Bölümü
  Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı, Uygulamalı Sosyoloji Anabilim Dalı, Kurumlar Sosyolojisi Anabilim Dalı, Sosyometri Anabilim Dalı.
 11. Tarih Bölümü
  Eski Çağ Anabilim Dalı, Orta Çağ Anabilim Dalı, Yeni Çağ Anabilim Dalı, Yakın Çağ Anabilim Dalı, Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Anabilim Dalı, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı, Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı.
 12. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
  Eski Türk Dili Anabilim Dalı, Yeni Türk Dili Anabilim Dalı, Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı, Türk Halk Edebiyatı Anabilim Dalı.

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çevresinde Sosyal Hayat

Şehrimizin üniversitesi olan Bartın Üniversitesi’nin Ağdacı Kampüsü’nde yer alan Edebiyat Fakültesi şehir merkezine 5 km uzaklıkta olup; alışveriş alanları, kafeler, sinema ve marketlere oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Kampüs çevresinde yer alan yurt ve konutlarda konaklama imkanına sahip olan öğrenciler, şehir içi otobüs servisleri ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedirler. Kantin yapısı olarak oldukça kaliteli bir hizmete sahip olan öğrenciler, vakitlerini kampüs içerisinde verimli bir şekilde değerlendirebilmektedirler.

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kutlubey Kampüsü

İnşaat çalışmaları devam eden Kutlubey Kampüsü, şehir merkezine 14 km. uzaklıkta olup, Ağdacı Kampüsü’ne oranla biraz daha uzak kalmaktadır. Belediye ekiplerinin yeni düzenleyeceği otobüs güzergahları ile birlikte, Kutlubey Kampüsü ile şehir merkezi arasındaki ulaşım da önemli ölçüde rahatlığa kavuşacak olup, yeni kampüsün etrafı, kafe ve benzeri işletmeler için odak noktası haline gelmiştir.

Sizin Gözünüzden Edebiyat Fakültesi

Siz de, Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde eğitim görüyorsanız, yorumlarınızı bizimle paylaşarak, üniversitemizi tercih edecek yeni arkadaşlar için fikir oluşması bakımından yardımcı olabilirsiniz.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here