Bartın’a İki Kültür Oscarı

Yaşama Dokunanlar Platformu’nun ülke genelinde gerçekleştirdiği Türkiye Kültür Oscarları Yarışması geçtiğimiz günlerde finalistlerini belirledi. Bartın Kültür Müdürlüğü bu yarışma için Geleneksel El Sanatları ve Türkili Konserve Ürünlerini aday olarak göstermişti.Bartın Kültür Müdürlüğünün göstermiş olduğu bu iki aday, yarışmada Bartın’a iki adet Kültür Oscarı kazandırdı.

Yaşama Dokunan Platformunun düzenlemiş olduğu Türkiye Kültür Oscarları yarışmasına, 63 şehirden toplamda 320 adet eser katıldı. İki kademeli olarak gerçekleştirilen yarışmada bu 320 ürün, sekiz ayrı kategoride yarıştı. Yarışmanın finalistlerini, 28 Mart 2017 akşamı düzelenen son oturumda, jüri üyeleri ile beraber Yaşama Dokunanlar Platformu Yüksek İstişare Başkanı Prof. Dr. İstemi Yücel ve Platform Başkanı Sevinç Mercan belirledi.

Eleme programı yaklaşık beş saat sürerken, jüri üyeleri finalistleri seçmek için bihayli zorlandı. Ödül almaya hak kazan finalistler bu beş saatin sonunda belirlendi ve Bartın Kültür Müdürlüğünün aday olarak  göstermiş  olduğu Geleneksel El Sanatları ve Türkili Konservecilik Ürünleri  yarışmada ödül almaya hak kazananlar arasında iki aday olarak seçildi.

Kültür Oscarları Ödül Töreni, 26 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Cevahir Otel’de gerçekleştirilecek olup  törene, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, siyaset, sanat, iş dünyası, uluslararası ihracat örgütleri ve hatta 24 şehrin Valilik, Belediye Başkanlığı, İl Kültür – Turizm müdürlükleri ve üreticilerin de katılacağı bildirildi.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here