Bartın’da Darbe Girişimi Davası

Bartın’da Darbe Girişimi Davası. 15 Temmuz Kanlı darbe girişiminin Bartın İlindeki uzantılarının yargılanmalarına başlanıldı. FETÖ mensubu oldukları gerekçesiyle 16’sı tutuksuz yargılanan 18 sanığın katıldığı duruşmada; avukatlar ve sanık yakınları da mahkemedeki yerlerini aldı. Duruşmada yargılanan bazı sanıklar, FETÖ üyeliği gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırılmıştı. Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada, sanıklar anasayı ihlal ettikleri, silahlı terör örgütüne üye olma ve yönetme suçları ile yargılanıyorlar.

Bünyamin Kopoycu’nun Savunması

Tutuklu olarak yargılanmasına devam edilen eski Binbaşı Bünyamin Kopoycu, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde Amasra Sahil Güvenlik Grup Komutanı olarak görev yapıyordu. Darbe gecesi yaşananları eşinden öğrendiğine ifadesinde yer veren Kopoycu, Darbe girişimi ile ilgili bir bilgisinin olmadığını Mahkeme Heyeti ile paylaştı. Darbe gecesi Albay rütbeli bir komutanın kendisini arayarak tüm askeri personelin birlikte toplanması emrini verdiğini söyleyen Kopoycu, görev süresince ya da daha öncesinde FETÖ ile ilgili hiçbir bağının bulunmadığını söyledi. FETÖ’nün iletişimde kullandığı uygulamaları gazetelerden öğrendiğini söyleyen eski Binbaşı, ben Cumhuriyetine bağlı bir Türk askeriyim, beraatimi talep ediyorum sözleriyle ifadesini noktaladı.

Emre Dündar’ın Savunması

Tutuklu yargılanan diğer sanık, eski Üsteğmen Emre Dündar ise darbe girişimi öncesinde Sahil Güvenlik 22. bot komutanlığı görevini yürütüyordu. Mevzuata aykırı hiçbir emir vermediği söyleyen Dündar, Komutanımız Bünyamin Kopoycu; darbe girişimi olduğunu anladığında bize geri dönün emri verdi, bende emri alır almaz geri döndüm savunmasında bulundu. Beraatini talep eden Üsteğmen Emre Dündar, hakkındaki suçlamaları da reddetti.

Duruşmaya katılan ve tutuksuz yargılanan diğer sanıklar hakkında da ağırlaştırılmış müebbet cezasına ek olarak 15 yıla kadar hapis cezası istenildi. Sanıkların tamamı suçlarını kabul etmeyerek tahliye talebinde bulundular. Eski Binbaşı Bünyamin Kopoycu, eski Üsteğmen Emre Dündar ve 16 tutuksuz sanığın yargılandığı dava bir sonraki celseye ertelendi.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here