Bartın’da Kaç Suriyeli Yaşıyor?

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle geçici koruma talep ederek Türkiye’ye gelen Suriyelilerin sayısı her gün biraz daha çoğalıyor.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle geçici koruma talep ederek Türkiye’ye gelen Suriyelilerin sayısı her gün biraz daha çoğalıyor.

Suriye’de yaşanan iç savaşın patlak vermesinin ardından geçici olarak koruma talep ederek Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı her biraz daha çoğalıyor.

İç İşleri Bakanlığı bünyesinde yer alan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından en güncel verilere göre, Bartın’a sığınan Suriyelilerin sayısı 39. Şehir nüfuslarına bakılarak gerçekleştirilen karşılaştırmada Kilis nüfusunun yüzde 96,5’ini yani 126 bin 248’ini Suriyeliler oluşturuyor. Ayrıca Antep nüfusunun yüzde 16,22’sini, Hatay nüfusunun yüzde 25,19’unu ve Şanlıurfa nüfusunun yüzde 22,1’ini yine Suriyeliler oluşturuyor.

Türkiye’de En Çok Sığınmacı Suriyeli İstanbul’da Bulunuyor

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün açıklamış olduğu bu verilere göre Türkiye’de sığınmacı olan en çok Suriyeli İstanbul’da bulunuyor. Toplamda 485 bin 227 Suriyeli İstanbul’da bulunurken, İstanbul’u 428 bin 838 sayısı ile Şanlıurfa, 391 bin 694 sayısı ile Hatay ve 333 bin 518 sayısı ile de Gazi Antep takip ediyor.

Bu verilere göre Suriyelilerin Türkiye’de en az göç ettiği yerlerin başında ise 39 kişiyle Bartın geliyor. Ardından 42 Suriyeli ile Bartın’ı Bayburt takip ederken, onu ise 45 Suriyeli ile Artvin takip ediyor.

Türkiye’ye Sığınan Suriyelilerin Sayısı 3 Milyon 49 Bin 879’a Ulaştı

Açıklanan bu verilerden en çok dikkat çeken şey ise her geçen gün artan Suriyeli sığınmacı sayısı oldu. Son 6 ay içerisinde toplamda 215 bin 438 adet yeni Suriyeli Türkiye’ye sığınırken, ülkedeki toplam sığınmacı sayısı 3 milyon 49 bin 879’a ulaştı.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here