Bartın’da Tarihi Ahşap Bina Yıkıldı, Koruma Altındaydı

Bartın’da Tarihi Ahşap Bina Yıkıldı, Koruma Altındaydı. Bartın’da çökme riski olan tarihi ahşap bina yıkıldı. 3 katlı tarihi bina koruma altında bulunuyordu fakat çökme riski olduğu için olası tehlikelere karşı yıkım kararı alındı ve yıkıldı.

Tarihi Bina Risk Taşıyordu

Bartın’da çökme riski bulunan koruma altındaki tarihi ahşap bina yıkıldı. 3 katlı binanın çevredekileri korkutan çökme riski nedeniyle yıkıldığı belirtiliyor.

Kent merkezinde bulunan, Hamam sokak üzerinde yer alan 3 katlı tarihi ahşap binanın çatı kısmında, Şubat ayında yoğun şekilde yağan karın sebep olduğu ve bazı bölgelerinde çökmeler oluştuğu görüldü. Bartın belediyesi, tehlike gösteren koruma altındaki 3 katlı ahşap binanın yıkımı için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvuruda bulundu. Kurul gerekli incelemeleri yaptı ve sonucunda yıkıma onay verdi. Kültür Varlıklarını Kotuma Kurulu onayı sonucunda belediye tarihi ahşap binanın yıkım işlemleri için çalışmaları başlattı. Yıkım işlemi, iş makinesi ile kontrollü şekilde gerçekleştirildi.

Yıkıma Başlamadan Önce Çevrede Önlem Alındı

Tarihi binanın yıkılmasına karar verilince yıkıma başlamadan önce binanın çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Çevrede bulunan diğer evlerin zarar görmemesi için ve insanların zarar görmemesi için gerekli tedbirler alındı. Tarihi ahşap binanın bulunduğu Hamam sokak araç trafiğine kapatıldı, yıkım işlemi sürerken sokağa kimse alınmadı. Tarihi bina yıkıldıktan sonra Hamam sokak tekrar trafiğe açıldı.

Çevre Sakinleri Korku içinde Yaşıyorlardı

Bartın Hamam sokakta bulunan tarihi ahşap binada kar yağışından sonra meydana gelen çökmeleri öğrenen çevre sakinleri her an için binanın çökebileceğini düşündükleri için önünden geçerken korkarak geçiyorlardı. Çevresindeki evler binanın çökmesi sonucu diğer evlere de zarar verebileceğinden dolayı büyük korku yaşıyorlardı. Neyse ki kötü bir olayla karşılaşmadan tarihi binanın yıkımı gerçekleşti ve artık tehlike arz etmesi söz konusu değil.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here