Bartın’da Tarımsal İşletme Danışmanlığı Eğitimi Yapıldı

Tarımsal İşletme Danışmanlığı modeli alanında uzman Mustafa Sarı tarafından, TİD modeli hakkında eğitim verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nden TİD modeli üzerinde uzman olan Ziraat Mhendisi Mustafa Sarı Bartın’da eğitim verdi.

Eğitim toplantısına Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, İl Müdür Yardımcısı Sadık Kelez, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri ile İl ve İlçe Müdürlüğü’nden görevli teknik personel katıldı. Toplantının açılışını yapan İl Müdürü Bayram, modelin önemine ve gerekliliğine dikkat çekti. Bayram, konuşmasında şunları söyledi: “Tarımsal işletmelerin tarımsal üretim değerini artırmak, tarımsal verilerin doğru tespitini yapmak ve çiftçinin hizmete ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla Bakanlığımız tarafından başlatılan Tarımsal İşletme Danışmanı (TİD) uygulaması kapsamında İlimizde çalışmalar hızla devam ediyor. Bu model kapsamında her tarım işletmesinin en az bir danışmanı olacak, bu danışman işletmelerini değişik aralıklarla ve gerekli gördüğünde ziyaret edecek sorunları yerinde görecek, bilgi aktarımında bulunacak, çiftçilerimizde ihtiyaç halinde bu danışmanlarını gerektiğinde telefonla arayarak ya da bizzat işyerine gelerek danışmanlarıyla görüşme sağlayabilecek, bu şekilde çiftçilerimizin sorunlarının çözümü ve gerekli bilgi transferi daha pratik ve daha hızlı olacak, bu modelin önemli ve faydalı olacağına inanıyorum. Bu modelde çiftçilerimizle birlikte daha fazla zaman geçireceğiz, daha fazla çalışacağız. Gerek Veteriner Hekimlerimizle, gerekse Mühendislerimizle çiftçilerimizin daha çok yanında olacağız. İşletmelerden sorumlu arkadaşlarımız çiftçilerimizin her problemi ile ilgilenerek bilgi ve birikimlerini aktaracaklar. Tarımsal İşletme Danışmanı (TİD) modeli ile çiftçilerin yaşadığı sorunlarının yerinde tespiti ve bir danışmanlarını varlığı üretimde verimliliği arttıracak ve çiftçilerimize kolaylıklar sağlayacaktır.”

Bayram’ın konuşmasının sonrasında Bakanlık personellerinden Mustafa Sarı, bir sunum gerçekleştirdi. Sarı’nın, TİD projesinin tanıtımı ve çalışma usulleri hakkında eğitim vermesi ile toplantı sona erdi.

Ziraat Mühendisi Mustafa Sarı, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine Sancar ve görevli teknik personel Budakdüzü, Ulugeçitambarcı, Kurtköy ve Güzelcehisar köylerinde işletme ziyaretlerde bulunarak çiftçilerle görüştü. Heyet, ziyaret ettiği işletmeler hakkında bilgiler alınırken bitkisel ve hayvansal faaliyetlerle ilgili tavsiyelerde de bulundu.

Tarımsal İşletme Danışmanlığı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Tarımsal İşletme Danışmanlığı 600 TL desteği hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here