İlk fotoğraf 1917 yılında çekilmiş Bartın Hükümet Dairesi’nde, Kaymakam, Belediye Başkanı ve Hakim olmak üzere Bartın’ın mülk-i erkanını bir arada görmek mümkün. İkinci fotoğraf ise 1921 yılında bir grup Bartınlı gencin bir Rum öğretmenden özel Fransızca ve Rumca dersleri aldıkları kişileri gösteren belgesel bir fotoğraf. Diğeri ise 1922 yılında Bartın’da 1921-23 yılları arasında eğitim veren Bartın İdadisi’nin (lisesinin) öğretmen ve öğrencileri bir arada gösteren tek fotoğraf.

bartin-egitim-tarihi-1

1917 yılındaki bürokratlarımız

bartin-egitim-tarihi-2Bartın idarecilerinin bir arada olduğu bu fotoğraf, 1897 yılında açılışı Mevlüt okutup, şerbet dağıtılarak yapılan ve 1969 yılında yıktırılan Hükümet Konağı’nın önünde 1917 yılında çekilmiş. O yıllardaki idarecilerin kılık kıyafetleri dikkat çekerken en önde ortada ellerini kavuşturmuş halde duran kişi dönemin Bartın Kaymakamı’dır. Solunda Bartın Belediye Başkanı Karakaşoğlu İbrahim Rahmi Bey, yanında çocukları Karakaşoğlu Cemal ve Celal Beyler görünmektedir. Diğer kişiler ise Hükümet Konağı’nda görevli hakim, daire müdürleri ve asayişi sağlayan emniyet görevlileridir. İşte Bartın’ın bir avuç idarecisi ve Bartın’ın sorumluluğunu üstlerine almış, bu günlere gelmesine vesile olmuş fakat isimlerini ne yazık ki tespit edemediğimiz önemli kişiler

 

Bartın’ın Fransızca ve Rumca öğrenen gençleri

18 Ağustos bartin-egitim-tarihi-31921 yılında çekilmiş bu fotoğrafta bir grup Bartınlı genç, Fransızca ve Rumca ders aldıkları öğretmen Alistidi Diamandogolos ile beraberler. Bu Bartınlı gençler, eğitime ve öğrenime meraklı olduklarından kendi istekleri doğrultusunda Fransızca ve Rumca öğrenmek için o yıllarda Asma Semti’nde bulunan Rum Okulu’nun (şimdiki İstiklal İlkokulu) Müdürü, Bartın’ın ilk fotoğrafçısı İspira Zumbaladis’e müracaat ederek bahsi geçen dil derslerine girip dil öğrenmek isterler. Ve okul tarafından kabul edilirler, Öğretmen Alistidi Diamandogolos’tan ders alırlar. Bartın’ın bu gençleri ileriyi gören, eğitim aşkıyla kendilerini yetiştiren, kendileriyle iftihar ettiğimiz kişilerdir. Bu kişiler Ön sıra soldan; Yorgo (Rum Genç), Haydar, Fethi, Nuri, Doktor Zeki Butur (Adana Devlet Hastanesi Başhekimi), Mehmet Dağlıoğlu (Derici ve Tabak), orta sıra soldan; Hüseyin Cevdet Çakıroğlu (Yumurtacı ve Zahireci), İbrahim Hakkı İnceoğlu (Fabrikatör- Hacı
bey), Öğretmen Alistidi Diamandogolos, İbrahim Cemal Aliş (Bartın Gazetesi Kurucusu ve Başyazarı- fotoğrafta 15 yaşında), Niyazi Yüksel (Maliye Memuru), arka sıra soldan; Yani (Rum genç), Ahmet Ünyeli, Şevki (Ali Yamanlı), Şükrü Göksu (Haytaların Şükrü- Armatör)’dur.

 

Eğitim tarihinin belgesi

Bartın eğitim tarihinde 1921-23 yılları arasında Eski Belediye Binası’nda eğitim veren Bartın İdadisi’nde öğretmen ve öğrencilerini bir arada gösteren tek fotoğraf? Bartın eğitiminin tarihine bir belge niteliğinde olan bu fotoğrafta öğretmenler ve yaşları 14-15 olan liseli gençler? Maalesef idadi eğitimlerini yarıda bırakmışladır. O yıllarda öğrenci yetersizliğinden ve devletin almış olduğu kararla ilçelerde bulunan idadilerin büyük şehirlere kaydırılmasıyla Bartın’daki okul kapatılmıştır. Fotoğrafta en ön sırada 5. İbrahim cemal Aliş, 8. Ahmet Cemal Çağlayan görülmektedir. Diğer öğrencilerin isimlerini de tespit etmek ne yazık ki mümkün olamamıştır. Orta sırada Öğretmen Samancıoğlu Kemal Bey, burada birçok derse girmiştir. Solunda Okul Müdürü Fuat Gündüz Alp, onun solunda Numan Bey görülmektedir. Diğer öğretmenlerin de yine isimlerini öğrenemedik. Okul Müdürü Fuat Bey, Bartın’dan ayrıldıktan sonra müdürlük görevini devam ettirmiş Türk Milli Eğitim tarihine ismini yazdırmış bir pedagog ve öğretmendir.

Yazan: Çetin Asma

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here