Bebekler Nasıl Zeminde Yatmalıdır

Doğumdan sonraki dönem, bebeğin gelişimi ve sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Bu yüzden bebeğe yatak tercihi yapılırken bir kaç hususa dikkat etmek gerekir.

İlk 6 ay içerisinde, bebekler her uyandığında anne sütü emmek isterler. Bu nedenle, beşiğin anneye mümkün olduğunca yakın olması gerekir. Başka odada, bebek ağladığında anne yorgun olduğundan dolayı bebeğinin sesini duyamayabilir ve bu nedenle bebek yatağı annenin yanında olmalıdır. İlk 3 ay boyunca, bebekler anne ile aynı odada, yatırılmalıdır. Bu dönemde bebek için küçük sepetler kullanılabilir bu sepetlerin de zemini ne çok sert ne çok yumuşak olmalıdır. Bebek sepeti seçiminde zemini kadar kullanılan malzemede büyük önem taşır kanserojen maddelerden yapılmamış ve zararlı yan sanayi ürünlerinden kaçınılmalıdır. Anti-kanserojen olması, bebeğin sağlığı açısından önem taşımaktadır. Yeni doğan bir bebeğin omurga gelişimini oldukça önemlidir yatak yapısı sert, çöküntü oluşturmayan, omurgayı tam destekleyen bir uyku yüzeyinde yatırılması şarttır. Bu sebeple 0-2 yaş da daha sıkı ve yoğunluğu fazla olan sünger kullanılmasını öneririz. Yürümeye başlayan ve hareketlenen bebek için ise daha yumuşak bir uyku yüzeyi seçilebilir.

 Yatak yapısı ve özellikleri;

Lateks yataklar sünger yapısıyla delikli bir yüzeye sahip ve hava akımı imkanı veriyor, terletme oranını azaltıyor, Yaylı yataklar bebeğin yaşı ilerledikçe hareketlenen yapısına daha uygun bir tercih haline geliyor. Yatak süngeri seçiminde ne çok sert ne çok yumuşak olmalı ve omurga gelişimini desteklemesi lazım. Çok yumuşak yatakta basınçla çökme oluşur ve gelişimi yeni şekillenen omurga yapısını olumsuz etkilenir. Çok sert yatak ise uykuda dinlenemeden yorgun kalkmaya neden olur. Yatak kadar diğer önemli bir seçim ise karyoladır karyola seçerken estetik özelliklerinden ziyade ergonomik ve ihtiyaca cevap verir nitelikte olmalıdır.

 Karyola seçimi;

Karyola seçerken önemli noktaların başında karyolanın belirli bir ağırlığının olması ve devrilmemesi önemlidir. Belirgin sivri ve sert köşeleri olan yataklar tercih edilmemeli yada köşeler zararsız hale getirilmelidir. Yatak başlığı parmaklık boy ve mesafesi bebeğe ilerleyen zamanlarda tehlike yaratmayacak ölçü ve standartlarda olmalıdır.

 Yatak iç dizaynı;

Yatak üzerine serilecek olan çarşafta terletmeyen değiştirilebilir ve alerjik özellik taşımayan kumaş türlerinden tercih edilmelidir bebeklerin cildinin hassasiyetine uygun olmalıdır. Yatağı çevreleyen yastık kullanımında yastıklar ya sabit olmalı yada kullanılmamalıdır boğulmalara sebep olabilir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here