Bodrum’dan Dünyaya Nam Salan Halı

Bodrum’dan Dünyaya Nam Salan Halı. Muğla’da çeyiz için dokunan halılar dünyaya nam saldı. Ümmühan Başol, kendi çeyizi için bir halı dokudu ve halı dokumaya devam etti. Dokuduğu halı dünyanın dört bir yanına yayıldı. Bu halılar Hollywood yıldızlarından Krallara kadar birçok ünlü kişiye satıldı.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Etrim Köyü’nde yaşayan Ümmühan Başol, kendi çeyizi için dokuduğu halıdan sonra hayatı değişti. O, bu çeyiz halısından sonra dünyanın dört bir yanındaki ünlülülere kendine dokumuş olduğu halıdan dokumaya devam etti.

Halı Tüm Dünyaya Yayıldı

Ümmühan Başol, Anadolu Selçuklu Devletinden günümüze kadar gelen halı dokuma sanatını annesinden öğrenmiş. Kendisi şu an 64 yaşında. 64 yaşındaki Ümmühan Hanım 57 yıl boyunca annesinden öğrendiği halı dokuma işine yapmış. Yani 6 yaşından beri halı dokumakta. Onun kendi çeyizi için dokumuş olduğu halı tüm dünyaya nam salmış.

Ümmühan Hanım’ın Halısını Görmeye Gelen İsim

Ümmühan Başol, 1981 yılında Mehmet Başol ile evlenmiş. Çift beraber dokudukları halıları satmaya başlamışlar. Bu halılar dünyanın dört bir yanına gitmeye başlayınca, çift yaşamlarını devam ettirdikleri iki odalı evlerinin bir odasında dokudukları halıları sergilemeye başlamışlar. Halılar çok ünlü hale gelince, Tatil yöresi olan Bodrum’a gelen Oscar Ödüllü sinema oyuncusu Michael Douglas, 1988’de sergilen bu halıları görmeye gelmiş.

Michael Douglas Bu Halılara Hayran Kalmış

Michael Douglas bu halılara fazlasıyla hayran kalmış ve 25 yıl sonra İtalya’da bir dergiye verdiği röportajda Etrim Köyü’nü ve bu halıları anlattı. Aynı zamanda bu sıcak aileyi de unutamadığını röportajında belirtti. Bu röportajdan sonra dünyaca ünlüler Etrim Köyünü ve bu halıları ziyaret etmeye başladı. Halılar için bitkilerden elde edilen kök boyası kullanılmakta. Halıların fiyatı ise 1000 lira ile 5000 bin lira arsında değişmekte. Bu köyde iki bin beş yüz yıldır anneden kıza geçen halı dokumacılığını Ümmühan Hanım sırtında torunları olduğu halde dokumaya devam ederek günümüze kadar taşıdı.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here