Çiftçiliği Canlandırmak İçin Dev Adım

Çiftçiliği Canlandırmak İçin Dev Adım. Bartın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Girişimci, Güvenilir, Güçlü, Gönüllü ve Genç (5G) Çiftçi Projeleri Kırsal Kalkınma Desteği Bilgilendirme toplantısı Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram’ın açılış konuşması ile toplantıya start verildi. Abdulsetter Bayram konuşmasında 2016 yılından beri yürütülen Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi uygulamasının tebliğinin 31 Mart tarihinde yayınlandığını söyledi.

Peki, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı Ne Kadar Sürecek?

Bakanlar Kurulu Kararı ile 2016-2018 yılları arasında genç çiftçilerin projelerine 30 bin TL hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı bu yılda devam edecek. Bayram konuşmasında genç çiftçilerin geçen yıl projeye gösterdikleri yoğun ilgiden bahsetti. Bu yıl ki katılımında geçen yıl ki kadar yoğun olduğu söyleyen Bayram Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına gösterilen yoğun ilgiden dolayı çiftçilere teşekkürlerini iletti.

Şehirde yaşayan işsiz ya da çok asgari şartlarda çalışan gençlerin köylerine dönerek tarımla ilgilenmeleri ve tarım arazilerinin atıl kalmaması için başlatılan projede genç çiftçilere geri ödemesiz 30 bin TL hibe verildiği proje sayesinde hem işsizlik sorununa bir nebze de olsa çare olunmaya çalışılmakta hem de bölge tarımının canlandırılması hedeflenmekte.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak bölgedeki tarım faaliyetlerinin canlandırılması için çalıştıklarını belirten Abdulsetter Bayram genç çiftçilere destek olarak verilecek olan 30 bin TL lik kredinin nakit olarak verilmeyeceğini söyledi. Projeye katılan çiftçiler yaptıkları masrafları faturalandırdıkları takdirde ödemelerin kendileri tarafından yapıldığını söyledi. Katılım başvurularının 7 Nisan tarihinde başlayacağını ve internet üzerinden başvuru formunun doldurulması şeklinde kolaylıkla başvuru yapabileceklerini söyledi. Son başvuru tarihi ise 5 Mayıs’tır. Başvurular arasından bilgisayarın yapacağı puanlama ile seçilen çiftçilerle imzalanan sözleşmeler sonrasında çiftçiler programa dâhil olmaktalar.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here