Yeni Çipli Kimlikler 2 Ocak’ta

2 Ocak 2017 itibariyle tüm Türkiye'de dağıtılmaya başlanacak olan çipli kimlik kartları hakkında tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

Çipli Kimlikler 2 Ocak 2017 itibariyle başlıyor!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatadandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ile, 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale’de başlayan çipli kimlik kartları, 2 Ocak 2017 itibariyle tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlanılacak.

Pilot il olarak seçilen Kırıkkale ve devamında eklenen 11 il ile birlikte 14 Mart 2016 itibariyle dağıtılmaya başlanılan yeni kimlikler için bu güne kadar 260bin kişi başvuru yaptı. 4 yıl içerisinde tüm vatandaşların temin etmesi beklenilen yeni kimlikler için 2 Ocak 2017 itibariyle tüm Türkiye’de başvurular alınmaya başlanılacak.

Yeni Kimlikler İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurular, Nüfus Müdürlüklerine yapılmakla birlikte, başvuru esnasında başvuru sahibinin TC kimlik numarası sorgulanarak, kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı kontrol edilecek. Eğer daha önce bir kimlik kartı çıkartılmamışsa, yeni kimlik kartı için son 6 ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun bir adet biyometrik fotoğraf istenilecek. Bu fotoğraf, vesikalık fotoğraf ile karıştırılmamalı!

Normal kimlik çıkartma işlemlerinden farklı olarak, yeni çipli kimliklerin başvurusu esnasında; biyometrik veriler, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak; hem sağ, hem de sol eller için veriler alınacak.

15 yaşını tamamlamış olan bireylerin şahsen başvuru yapabileceği yeni kimlik kartları için, 15 yaşının altında olan çocuklar aile bireyleriyle birlikte başvurularını yapabilecekler. Kimlik kartı başvuruları için “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları “Gezici Kayıt Terminalleri” ile alınacak.

Yeni Kimlik Kartları İçin Ne Kadar Ödeme Yapmak Gerekiyor?

Hem doğum nedeniyle çıkarttırılacak olan kimlikler için, hem de değiştirme sebebiyle çıkarttırılacak kimlik kartları için ödenmesi gereken bedel 16,00 Türk Lirası iken, kaybedilmesi durumunda ödenecek bedel de 32,00 Türk Lirası olarak belirlendi.

Yeni Kimlik Kartları Adrese Teslim Edilecek!

Başvurusu kabul edilenlerin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı beyan edilen adrese posta ile gönderilecek olup ilgilinin kendisi veya kartı almaya yetkili kıldığı kişi tarafından bizzat teslim alınacak.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here