Deniz Baykal Bartın’da

CHP'nin eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 16 Nisan Anayasa Referandumu öncesinde halkı bilgilendirmek amacı ile Bartın'a geldi.

CHP’nin eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 16 Nisan Anayasa Referandumu öncesinde halkı bilgilendirmek amacı ile Bartın’a geldi.

Referandum çalışmaları kapsamında Bartın’ı ziyaret eden Baykal, Bulut Düğün Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda halka seslenerek anayasa değişikliği hakkında bilgilere yer verdiği bir takım açıklamalarda bulundu. 16 Nisan’da Referandum ile halk oylamasına gidecek olan anayasa değişikliğinin on altıncı maddesinin, anayasada 60’dan fazla değişiklik yaratacağını belirten Baykal, 16. madde ile birlikte Türkiye’nin eyaletlere bölünmesinin an meselesi olacağını aktardı.

Anayasanın kabul edilmesi halinde Türkiye’nin çağdaşlık çizgisinden uzaklaşacağını belirten Baykal, “Küme düşeriz!” benzetmesini yaptı. Baykal konuşmasına “Şu an dünya süper ligindeyiz. Bu anayasa çıktığı zaman dünya süper liginden bölgesel lige, mahalli lige düşeriz. İran’ın Suriye’nin oynadığı lige düşeriz. Küme düşeceğiz. Ve küme düşersek ekonomi çığrından çıkar. Demokrasi kaybolmaya başlar.” şeklinde devam etti.

Baykal’ın konuşması esnasında salonda yer alan vatandaşlardan bir tanesinin AK Parti’ye yönelik slogan atması üzerine Baykal “Ben burada AK Partili kardeşlerimi de ikna etmek için konuşuyorum.” cevabını vermesi salonda büyük bir alkış almasına sebep oldu. Ak Parti vekillerinin her vakitte dile getirdiği ‘köprüler, duble yollar, tüneller’ gibi hizmetleri de “Her zaman taktir ediyoruz.” şeklinde yorumlayan Baykal; “Siz hizmet yapmak istediğinizde sizi tutan mı var? Neden yasa değişikliği istiyorsun. Yargılanmaktan korkuyorlar.” cümleleri ile devam etti.

16 Nisan’da gerçekleşecek olan Referandumdan evet oyu çıkması halinde meclisin mevcut yetkilerinde önemli bir azalma olacağını belirten Baykal, referandumda HAYIR oyu kullanacaklar için terörist ve FETÖ’cü benzetmelerine karşın; “Tablo ortada. Çıktıkları zaman Cumhurbaşkanı ve Başbakan milletin yarısına küfrediyor. Bir başbakana milletine terörist demek yakışır mı? Bir şehit babası vardı beni karşılayanların arasında “ben hayır diyeceğim” diyordu. Bir şehit babasına nasıl terörist denilebilir? Referandum kararını sen almış, milletin önüne iki seçenek koymuşsun. Biri evet, diğeri hayır. Bunlar hayır diyeni terörist ilan ediyorlar.” yorumunda bulundu.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here