Diyet Esnasında Motivasyon Sağlamak

Diyette mühim olan devamlılığını sağlayabilmek. Bunun amacıyla de motivasyonu yüksek tutmak ve ona göre bir diyet programsı izlemek gerekiyor.

Diyet mühim ve alakalı yönetilmesi gereken bir vakit. Diyet yapan bireylerin diyete motive olması ve diyet gerçekleştirmeyi bırakmaması gerekiyor. Bu amaçla eksperler diyet yapanların motivasyonunu çoğaltmak amacıyla detaylı ipuçları sunuyor. Siz de sıhhatli beslenmeyi bir hayat şekli haline getirecek önerileri ehemmiyete alırsanız diyet yapar iken zorlanmaz ve amaçlarınıza basitçe ulaşabilirsiniz. İşte diyetteyken motivasyonunuzu artıracak yöntemler:

1

Kendinizi tanıyın

Kendi vücudunu ve sağlığını tanıyanlar kendilerine neyin iyi gelip gelmediğini de bilir ve ona göre bir beslenme programsı oluştururlar. Mesela, sindirim sistemini zorlayan yiyecekler yerine sistemi daha rahat çalıştıran ve lifli yiyecekler tercih etmek diyetinizi keyifle sürdürmenizi sağlar.

2

Hedefe odaklanın

Diyet motivasyonunu çoğaltmak amacıyla dilediğiniz kiloya odaklanmak ve kendinize gerçekçi amaçlar saptamak diyet vaktini sürdürülebilir kılmanıza yardım eder. 1 ayda 6 kilo vermek yerine 2 kilo vermeyi amaçlayarak ufak ama emin adımlarla yol alabilirsiniz.

3

Ne yediğinizi bir kıyıya not edin

Rejim vakitini daha basit duruma getirmek gün boyu ne yediğinizle direkt olarak alakalı. Her gün, gün içerisinde neler tükettiğinizi not ederek bütün yedikleriniz ile alakalı düşünce sahibi olabilir ve beslenme düzeninize neler ekleyip çıkarmanız lüzumluluğunu görebilirsiniz.

4

Yeşil çay için!

Metabolizma süratinizi çoğaltmak amacıyla günde en az 2 bardak yeşil çay içebilir ve diyetinizi daha eğlenceli duruma getirebilirsiniz. Antioksidan tesirine sahip olan yeşil çay ile ilaveten kendinizi diyetteyken daha mutlu hissedebilirsiniz.

5

Diyet esnasında egzersiz yapmaya özen gösterin

Diyet yapar iken kendinizi en iyi hissedebileceğiniz şey egzersiz gerçekleştirme. Spor hem daha süratli ve basit bir şekilde vücudunuzu şekillendirmenize yardımcı olur hem de kendinizi daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlar. Genellikle açık havada uygulanan yürüyüşler motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olur.

6

Ara öğünlere ağırlık verin

Aç kalmadan zayıflama yöntemlerinden biri de ara öğünleri beslenme programsına dahil etmek. Enerji veren ve besleyici ara öğünler olan kuruyemiş, yoğurt ve muz gibi gıdalarla hem mutlu hissedebilir hem de kendinizi aç hissetmeden kilo verebilirsiniz.

7

Diyetisyene danışın


Profesyonel bir destek alabilmek amacıyla diyetisyen denetiminde kilo vermek en sıhhatli yollar arasında. Haftalık beslenme ve hareket düzeninizi takip eden bir diyetisyenle diyet vakti boyunca daha basit konsantre olabilirsiniz

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here