Diziler Neden Erken Final Yapar?

Öncelik olarak dizi film teriminin ne anlama geldiğine bakalım. Dizi film, uzun soluklu bir iştir. Televizyon kanallarında yayınlanmak üzere çekilen, birçok bölümden oluşan ve her bölüm arasında belirli bir gün verilen işlerdir. İlk çıktığı zamanlarda radyoda gerçekleşen bu akım daha sonradan televizyona geçerek hayat bulmuştur.

Dizi filmlerin birçok yayın saati vardır. Akşam saatlerinde verildiği gibi gündüz kuşağında da dizi film izlemeniz mümkündür. Süre bakımından yaklaşık 2 saat ve üzerinde olan dizi filmler, çekim aşamasındayken fazlaca emek sarf edilir.

Dizi Filmlerin Erken Final Yapmasının Sebepleri Nelerdir?

Dizi film sektörünün hızla gelişmesi ile birçok dizi ekranlarda yayınlanmaya başlamıştır. İnsanlar tarafından sıkı bir takip ile izlenen dizilerin bazıları uzun bir süre ekranlarda kalırken bazıları ise kısa bir süre sonrasında ekranlara veda etmiştir. Peki bunların asıl sebepleri nelerdir?

İzleyici Tepkisi

Dizi film yapımı ve ekrana sunulması onu izleyecek olan insanlar içindir. İzleyici kitle adı altındaki gruplar bir dizi filmi başlangıcından itibaren izlemeye başlar. Konu bakımından ilgi çekici olan ve oyuncular tarafından güzel sunulan bir dizi film, ilerleyen günlerde ilgisini kaybetmeye başladığında sona doğru yaklaşır. Senaryo ilerleyen bölümlerde rotasından çıkar ve konu farklılaşır. Bu tarz bir gelişmede izleyici kitlesi dizinin gidişatından hoşlanmaz ve onu takip etmekten vazgeçer. İzleyicinin gidişi ile reyting kaybetmeye başlayan dizi için erken final kaçınılmaz bir sondur.

Bir diğer etki ise dizideki oyuncu etkisidir. Konu bakımından sağlam olan bir dizi film, bir karakter için seçtiği oyuncunun yetersiz ya da izleyiciye itici gelen oyunculuğundan dolayı reyting kaybedebilir. Kitle içine sinmeyen ve izlemeyi sevmediği bir oyuncuyu dizide gördüğü an o diziden uzaklaşır ve bu da henüz yeni başlamış bir dizinin, şayet değişiklikler yapılmaz ise erken finale gideceğinin işaretidir.

Sonuç olarak dizi film insanlara hitap eden yapımlardır. İzleyici memnun kalmadığı sürece dizinin geleceğinden söz edilemez.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here