Doğalgaz Bağlantısı Nasıl Yaptırılır?

Doğalgaz, yer kabuğunun içinde bulunan yanıcı bir madde olan fosil, kaynaklı gaz karışımından oluşmaktadır.

Petrolün bir çeşidi olmaktadır. Yakıt olarak önemli bir yere sahip olan doğalgaz petrolden sonra ki yeri almaktadır. Metan gazı, doğal gazın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Diğer bileşenler ise etan, propan, bütan gazlarından oluşmaktadır. Eser miktarlarda helyum azot karbondioksitte bulunur. Doğal gaz günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Daha önceleri petrol çıkarırken doğal gaza rastlanmış, fakat önemsiz sanılarak dikkate alınmamıştır. Antarktika dışında bütün kıtalar da doğal gaz üretimi yapılmaktadır.

En önemli doğal gazı üreten devletler arasında ABD, Hollanda, Kanada ve İran bulunmaktadır. Doğal gaz boru hattı sayesine doğal gaz verimli bir şekilde taşınma işlemini yerine getirmektedir. Ülkemizde doğal gaz sınırlı bir şekilde çıkmaktadır. Ülkemizin doğal gaz dışarıdan alma derecesi yüzde 98,8 dir. Doğal gaz bağlantısı olmayan yerleşim yerleri günümüzde oldukça azdır. Doğal gaz bağlantısı olmayan yerlerde ve ya yeni taşındığınız evinize doğal gaz bağlantısı yaptırabilmek için doğal gaz servisi kutusu bağlanması gerekmektedir.

Doğal gaz tüketim şirketi servis talebi halinde bağlantının çekilmesi için yapılacak işlemleri uygulamaktadır. Bunun için sadece teknik bir sorun çıkmayacağını tespit etmek yeterlidir. Doğal gaz dağıtım şirketine yapılan başvuruyu 15 gün içinde değerlendirmeye almalı sonuç olumsuz ise nedenlerini belirterek tekrar sunmalıdır. Doğal gaz başvurusunu yapabilmek için nüfus cüzdanı, Mülkün sahibi ise tapuyu, eğer kiracı ise mülkün kira kontratı ve imzaladığı dilekçe ile başvurması gerekmektedir. Abone bağlantı ücreti ise geri verilmeksizin bir kereye mahsus olan bağlantı bedelini ödemek durumunda kalmaktadır. Bu ücret içerisinde sayaç ücreti de dahildir. Abone bağlantı ücretini evde ki brüt alana göre fiyat azalıp artmaktadır.

Doğal gaz ekonomik anlamda da dikkat edileceği takdirde bütçenizi zorlamamaktadır. Bunun için uygulanabilecek tavsiyeler göz önünde bulundurulmalıdır. Evin oturulmayan yerlerdeki peteklerin kapatılması ekonomik yönden iyi olacaktır. Evin içerisinde ki ısı kaybının sebepleri arasında en çok kapı ve pencere aralıklarından gelen soğuklardan dolayı ısı kaybına neden olarak bütçeyi zorlayabilir.

Bunun için pencere ve kapı seçimlerinde özelliklerine bakılarak tercih edilmelidir. Hiç değilse kapı ve pencere altından gelebilecek soğukları engellemek için küçük maliyetlerle önüne geçilebilir. Isının içeride kalabilmesini sağlamak amacıyla kullanılabilen perdeler tasarruf sağlayacaktır. Eğer binada ısı yalıtımı varsa büyük derece doğal gaz kullanımı tasarruf sağlayıp maliyetleri düşürecektir. Isı yalıtımı yoksa eğer petek arkalarına konulan folyo kaplamayı deneyebilir ve bu şekilde ısı her tarafa yayılmış olur.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here