Geçen hafta uluslararası piyasalardaki hareketliliğe bir de AP’nin Türkiye kararı eklenince dolar rekor kırmıştı. Dolar yeni haftaya düşüşle başladı ve ilk işlemlerde 3.42 TL’nin altına geriledi.

 

Cuma günü Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararına sert tepki vererek 3.4767 TL ile rekor seviyelere çıkan dolar, haftaya düşüşle başladı. Dolar günün ilk işlemlerinde yüzde 0.80 düşerek 3.4190 TL’ye indi. Dolar akşam saatlerinde bşr miktar yükselerek 3.4250 TL’ye çıktı. Euro ise 3.6280 TL’den satıldı.

Piyasalardaki beklentileri HABERTURK.COM’a değerlendiren Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, “Geçtiğimiz haftaya 3.37’den başlayıp, 3.44’ün üzerinde kapanış gerçekleştiren Dolar/TL tarafında hem temel hem de teknik bazlı yükseliş eğiliminin korunduğunu belirtelim. İç piyasada Merkez Bankası kararı sonrası AB ilişkilerine dair gelişmeler ve sınırdaki hareketlilik piyasalar tarafında fiyatlanmaya devam ediyor. Yurtdışında ise hepimizin bildiği gibi olumlu gelen ABD verileri sonrası FED’in faiz artırımına gitme ihtimali artıyor ve Dolar endeksi de yükselişine devam ediyor” dedi.

“DOLARDA 3.40 SEVİYESİ KRİTİK”

Murat Tufan bu haftaya ilişkin olarak şunları söyledi: “Yeni haftada ise bu sebeple hem yurtdışı hem de yurtiçinde gelişmeler yine takip edilecek. ABD tarafında büyüme revizyonu ve kritik Tarım dışı istihdam verisi ön planda olacak. Sadece yurtiçinde gerçekleşmeyen güçlü dolar hareketinde eğer bu hafta ABD verileri beklentileri karşılayamazsa, kritik FED öncesi piyasalar bu olası durumu bir düzeltme bahanesi olarak kullanabilir. Her ne kadar FED’in faiz artırım ihtimali kesin gibi görülse de, olumsuz gelebilecek ABD verileri sonrası Dolar endeksinin gevşemesine bağlı olarak Dolar/TL’de de gerileme görme olasılığımız var. İçeride de TCMB’nin 2016 yılı ikinci finansal istikrar raporunu takip ediyor olacağız.Teknik görünümde küresel kaynaklı bir dolar düşüşü gerçekleşirse, Dolar/TL’de 3.4340 desteğini takip edebiliriz. Fakat ara bir gevşeme görülse de, piyasalar Doları 3.40 destek noktalarından tekrar almak isteyebilir. Dolayısıyla farklı bir gelişme olmaz ise 3.40’ın üzerinde her fiyatlamada dolarda yine yön yukarı dönebilir. Yükseliş tarafında ise düzeltmeler sonrası Dolar/TL tarafında 3.48-3.50 bandı bu hafta tepe noktaları olarak hedef haline gelebilir. Özetle Dolar/TL ABD verilerinin seyrine bağlı olarak yön bulabilir ve 3.40 üzerinde kaldığı sürece 3.48-3.50 bandını test edebilir.”

BORSA İSTANBUL YÜKSELDİ

Borsa İstanbul, Asya borsalarındaki yükseliş ve doların güne düşüşle başlamasının etkisiyle haftaya alımlarla başladı. BIST-100 endeks haftaya yüzde 0,86 yükselişle 74.999,68 puandan başladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 1,15 değer kazanarak sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 75.222,02 puandan girdi.
Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi haftanın ilk gününü yüzde 0,84’lük yükselişle tamamladı. Endeks 626,78 puanlık yükselişle 74 bin 990 seviyesinden kapandı. Toplam işlem hacmi 2,6 milyar lira olurken, kapanışta bankacılık endeksi yüzde 1,55, holding endeksi de yüzde 0,03 değer kazandı.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here