Dünya Ekonomisinin 137 Katı Altın Göktaşında

Güneş düzeninde rastlanan bir göktaşında dünya ekonomisinin 137 bin katı kıymetinde nikel, demir ve altın madenin yer aldığı açıklandı.

Güneş düzeninde rastlanan bir göktaşında dünya ekonomisinin 137 bin katı kıymetinde nikel, demir ve altın madenin yer aldığı açıklandı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA), Güneş Sistemi’ndeki bir asteroidde teşhis edilen kıymetli madenlerin, dünya ekonomisinin 137 bin katı kıymetinde bulunduğunu açıkladı. Jüpiter ve Mars’ın arasındaki Asteroit Kuşağı’nda teşhis edilen gök taşında 10 bin katrilyon dolar kıymetinde nikel, demir ve altın gibi maddelerin yer aldığı ifade ediliyor. Dünya ekonomisinin toplam değerinin ise yalnızca 73.7 trilyon dolar bulunduğunu anımsatan bilim insanları, NASA’nın yeni hamlesinin dünya ekonomisinin çökmesine namacıyla olabileceği hususu ile alakalı uyarıda bulunuyor.

200 kilometre genişliğindeki asteroide bir uzay aracı göndermek isteyen NASA şimdilik buradaki kıymetli maddeleri Dünya’ya nasıl getireceğini bilmiyor. NASA bu asteroide izlenim hedefiyle 2023 senesinde bir uzay aracı göndermeyi hedefliyor. Fakat uzay madenciliği bu yüzsenenin en büyük iş kolu olarak görülüyor. Söz hususu asteroiddeki maddeleri şu an amacıyla Dünya’ya getirilmesi çoktan maliyetli. Fakat ilerleyen teknoloji ile uzay seyahatlerinin maliyetinin düşmesi ve uzay madenciliğinin de yaygınlaşması bekleniyor. Bugüne kadar bir gök taşından Dünya’ya yalnızca bir kez gereç getirilebildi. Japonya Uzay Ajansı’nın Hayabusa uzay aracı, 2010 senesinde ‘25143 Itokawa’ astreoidinden Dünya’ya birkaç parça toz ulaştırabilmişti. Bilim insanları, gereç taşınması basitleştirmek amacıyla asteroitleri solar-elektrik iyon motorlarıyla Dünya’ya yaklaştırmayı düşünüyor. Bu yöntemle gök taşlarının bir kaya topluluğu olarak yörüngede toplanması ve bir nevi ikinci bir Ay oluşturulması mümkün planlar arasında.

Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında kalan, asteroit yörüngelerinin en yoğun yer aldığı Güneş Sistemi bölgesidir. Güneş Sistemi’nin oluşumundan kalan toz ve asteroitlerden oluşur. Bugüne kadar aşağı yukarı 600 bin seviyesinde asteroit ve cüce gezegen burada keşfedilmiştir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here