Elektrikli Araç Kullanımı Neden Yaygınlaşmıyor?

Elektrikli otomobillerin üretimi artmaya başlasa da halen kullanımı pek yaygınlaşmadı. Peki ama neden?

Elektrikli araçların birçok avantajı vardır. Gerek CO2 emisyonu salmayarak çevreyi kirletmemesi, gerekse sessiz çalışması, yüksek performansa sahip olması gibi birçok avantajı vardır. Peki neden elektrik motorlu arabaları yaygın olarak kullanmıyoruz?  Elektrik motorlu arabaların yaygınlaşmasını engelleyen gelişmeler nelerdir? Bunları sırasıyla inceleyelim.

1) Enerjinin depolanması için geliştirilen sistemler henüz istenilen düzeye ulaşmamıştır. Bu yüzden aküler sık aralıklarla şarj edilmek zorunda kalmaktadır.

2) Aküyü hızlı şarj eden sistemler 10-20 dakika aralığında şarj edebiliyor. Ancak bu şuan ki akü teknolojisinde akünün ömrünü azaltıyor. Atık aküler hem maddi kayıp oluşturacak hem de çevreyi ciddi düzeyde kirletecektir.

3) Akü sağlıklı şekilde şarj edilirse 4-8 saat arasında bir zamana ihtiyaç duyar. Bu uzun zaman birçok dezavantajı beraberinde getirmektedir.

4) Elektrik motorlu arabaların her birinin yıllık 5MW’lik elektrik enerjisi talebi oluşturacağı öngörülmektedir. Bu özellikle elektrik enerjisini farklı tükenebilir kaynaklardan elde eden ülkeler için sıkıntı oluşturacağa benziyor.

5) Ülkeler gerekli elektrik enerjisi altyapısını araştırıp ona uygun planlar hazırlamalılar. Bu ciddi yatırımlar gerektiriyor.

6) Elektrik motorlu araçlar konusunda henüz yasal mevzuat ve yönetmelik eksikleri bulunmaktadır. Bunların giderilmesi gerekmektedir.

7) Elektrikli araçların trafiğe çıkmadan önce hangi kriterlere göre ruhsat verileceği henüz net olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte vergilendirmenin nasıl yapılacağı belli değildir.

8) İçten yanmalı motorlar şuanda yaygınlıkla kullanıldığından onlar üzerine uzun vadeli ciddi yatırımlar yapılmıştır. (Petrolün işlenmesi, petrol ticareti, içten yanmalı motor üretimi ) Bu yatırımcılar elektrik motorlu arabalara görünürde olmasa da gizliden gizliye karşı çıkmaktadır.

Bilindiği gibi petrol üzerine günümüze kadar ülkeler arasında nice anlaşmazlıklar hatta savaşlar olmuştur. Bu işten çıkar sağlayan büyük şirketler ve onları destekleyen ülkeler elektrik motorlu araçlara doğal olarak karşı çıkmaya devam edecektir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here