Evlilik Maliyeti Yükselmeye Devam Ediyor!

Evliliğin maliyeti her yıl artmaya devam etse de, aynı oranda evliliklerde artmaya devam ediyor.

TÜİK bilgilerine göre 2016 senesinde evlenen çiftlerin adedi bir evvelki seneye göre yüzde 5 artarak 2016 senesinde 602 bin 982 oldu…

Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük Evlilik Hazırlıkları Fuarı, 3-5 Şubat tarihlerinde 15. Kez İstanbul Lütfi Kırdar’da düzenleniyor. Türkiye’de senede 6 yüz binden çok bireyin evlendiği ve bu sayının yüzde 20’sini İstanbul’da evlenen çiftlerin yarattığı bilgiler arasında.
Her sene 50 binden çok çiftin ziyaret ettiği fuar, evlilik hazırlığı ile alakalı istatistiki bilgileri de sağlıyor. Yaşanan ekonomik koşullara karşın evlilik civarlarına bakıldığında evvelceki senelere kıyasla yükseliş bulunduğu görülüyor.

Evlilik oranları sürat kesmezken, evlenecek çiftlerin gereksinimleri hesaba katıldığında, mütevazi bir ev kurma ve düğün maliyeti 60 bin TL’den başlayan rakamlara ulaşıyor. Düğün mekanı seçimi ve davetli adedine göre bu rakam 2 yüz bin TL ve üzerine kadar çıkabiliyor. Çiftler, bütçelerine en makul ev eşyaları ve düğün ile alakalı hazırlıkları yapar iken alternatifleri görmek amacıyla aylarca süren bir çabanın amacıyla giriyorlar.

Yıllık 12 milyar dolarlık hacme ulaşan evlilik sektörüne fuarın katkısı ise 2 milyar dolara yakın. Evlilik Hazırlıkları Fuarı, her sene yükselen ziyaretçi kapasitesiyle sektördeki şirketleri tüketici ile buluştururken aynı vakitte çiftler amacıyla de özel imkanlar sunuyor. 8 bin 5 yüz metrekare alanda 130 şirketin katılımı ile açılacak olan fuarı düzenleyen Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, “Geleneksel kimi istekler devam etse de gelin adayları, internet vasıtası ile dünyada trend olan anında her şeyi görüp takip ediyorlar. 15 senedir Evlilik Hazırlıkları Fuarı’nı düzenleyen bir şirket olarak biz de yeni kuşak çiftlerin bu isteklerine cevap verebilecek, dünya trendlerine birleşik olabilmiş şirketler ve markalarla bu sene daha da değişik bir fuar düzenlemek amacıyla çalışıyoruz” diye dile getirdi.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here