Fındık Üreticilerine Eğitim Verildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Güzelcehisar'da "Fındıkta Külleme Hastalığı ve Fındık Kozalak Akarı'nın Tanımı, Zararı ve Mücadele Yöntemleri" başlıklı eğitim verildi.

Bartın'da fındık üreticilerine külleme konusunda eğitim verildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Güzelcehisar’da “Fındıkta Külleme Hastalığı ve Fındık Kozalak Akarı’nın Tanımı, Zararı ve Mücadele Yöntemleri” başlıklı eğitim verildi.

Bartın’ın Merkez ilçesine bağlı Güzelcehisar köyünde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bartın Müdürlüğü’nde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı bölümünde görevli Ziraat Mühendisi İbrahim Yıldırım, Ziraat Mühendisi Onur Aydoğan ve Ziraat Mühendisi Cengiz Bostancı tarafından fındık külleme ve gübreleme konulu eğitim verildi.

Verilen eğitim sonrasında açıklama yapan Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Türkiye’nin fındık üretimi konusunda dünya genelinde sahip olduğu üretim ve ticaret bakımından öneme değindi. Zararlı organizmalar tarafından hasata vurulan darbenin önüne geçilmesi için çalışmalar yaptıklarını aktaran Bayram, bitki hastalıkları ve zararlı organizmalar ile vaktinde ve etkili bir mücadele yapıldığı taktirde üretimde ortaya çıkacak hasarın en aza indirilebildiğine değindi.

Özellikle son yıllarda fındıkta külleme hastalığının çok yoğun bir şekilde ortaya çıktığını belirten Bayram, bu konuda üreticilere eğitimler vererek fındık üretiminde bir ivme yakalamaya çalıştıklarının altını çizdi. Hem üretim miktarı, hem de fındık kalitesi konusunda önemli bir kayıp yaşandığını hatırlatan Bayram, alınacak kültürel önlemler ile birlikte, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tavsiye edilen bitki koruma ürünlerininde zamanında ve doğru uygulamalı kullanıldığı taktirde; fındık üretiminde ve kalitesinde yaşanan kayıpların en aza indirileceğini aktardı.

Fındık Üreticilerine Eğitimler Devam Edecek

Fındık üreticilerine verilecek eğitimlerin hız kesmeden devam edeceğini belirten Bayram, verilen eğitim hakkında bilgi verdi.

Bayram, “Fındık külleme hastalığı ile zamanında ve etkin bir mücadele yapılmasını sağlamak için Bartın ilimiz merkez Güzelcehisar köyünde üreticilere fındıkta külleme hastalığının seyri, zararının boyutu ve nedenleri anlatıldı. Hastalığın bu dönemde ve gelecek yıllardaki etkisini asgariye indirmek için gerek kültürel önlemler ve gerekirse kimyasal mücadele hakkında bilgi verildi. Fındık bahçelerinde yapmış olduğu zarar göz önüne alındığında üreticilerin geçici ruhsatlandırılan zirai ilaçları, Bitki Koruma Ürünleri Bayilerinden alarak mutlaka ilaçlı mücadele yapması gerektiği vurgulandı. Fındık Külleme Hastalığı ile mücadele eğitimleri ilerleyen günlerde Bartın Merkez’e bağlı diğer köylerde ve ilçelerde de devam edecektir.” diyerek, üreticiler için eğitimlerin hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here