Gizli Cennet : Göldere Şelalesi

 

Kurucaşile-Amasra sınırında yer alan Kanatlı Köyü Gökyarı Koyu, Göl deresi yeşil ve mavinin harika bütünleşmesi ile gizli bir cennete benziyor. Kurucaşile ilçesi Kanatlı Köyü’ne 3 km uzaklıkta. Göl Deresi Şelale; acı sarı ve pembe renkli orman gülleri ve zengin yeşil doku arasında yükselen bir vadide yer almakta. Şelale, Kurucaşile ilçesi Kanatlı Köyü’ne 3 km uzaklıkta zengin yeşil doku arasında yükselen bir vadide yer alıyor. Armutçuoğlu Dağları dibinde başlayan çay, vadide 15 m. yükseklikten kademeli olarak düşerek şelale ve dik yatağında bir takım havuzlar oluşturuyor. Doğa tutkunlarının seyretmeye doyamayacağı bir manzara ortaya çıkıyor. Kanatlı Köyü Bartın Kurucaşile’nin batısında ve Kurucaşile Merkeze 11 km uzaklıkta yer alıyor.Küre dağlarının dibinde yer alan köyde fındıkcılık ve arıcılık başta olmak üzere bir çok tarım yapılıyor.Kanatlı Köyü sınırları içinde bulunan Gökyar koyu Karadeniz’in en temiz koylarından biri.

‘’Göldere Şelalesine tali yollardan araçlarla ulaşım sağlanabiliyor. Amasra-Kurucaşile yolu üzerinde ilerleyip çevre köylerin güzelliğini seyrederken yol ayrımında, üzerinde “Gölderesi Şelalesi” yazısının bulunduğu küçük tabelayı gördüğünüzde, ağaçların refakatında 10 dakikalık bir yolculuk sizi bekliyor demektir. Biraz dar ve bozuk olan yolun sonunda “Gölderesi Şelalesi” size göz kırpıyor olacak.

Taşların arasından coşkuyla akan minik şelale, az da olsa çevredeki sessizliği kırıyor. Şelalenin döküldüğü yerdeki suya girmek ise biraz cesaret gerektirecek nitelikte. Zemini kaygan ve buz gibi olan bu suya girmek isteyenlerin dikkatli olması gerekmektedir.

Kamp yapmak isteyenlerin de çadırlarını rahatlıkla kurabilecekleri alan “Gölderesi Şelalesi”nde mevcut. Şelalenin hemen ön tarafındaki alanda çadır kurabilir, ateş yakabilirsiniz. Sessizlikle, doğayla içiçe bir kamp zevki doyumsuz olacaktır.

“Gölderesi Şelalesi”nin sularını takip ettiğinizde sizi, ağaçların birbirleriyle fısıldaştıkları yemyeşil bir dünya bekliyor olacak. Hafif engebeli yolu ilerledikçe aranıza ormandaki küçük canlılarda katılacaktır. Kuşlar, kurbağalar, yusufçuklar size yol göstermek isterler sanki.

Gün batımı başladıkça, güneşin yumuşak yüzü şelaleye yansır adeta. İşte o anı fotoğraf makinenizle karelemek, ortaya sürekli elinizin altında olacak doyumsuz bir manzara çıkartacaktır’’

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here