Göz Altı Morluklarından Kurtulmak İçin Hangi Bakım Yapılmalı?

Her insanın vücudunda kendisini rahatsız eden bir takım leke, ben, iz vb. bulunur. İnsanlar bunlara karşı çözüm bulmak için pek çok yöntemi denerler. Bunlardan biri de göz altı morluğudur. Göz altı morluğu insanları görünüşünü bozan bir rahatsızlıktır. Bu morluk yüzünden yüz hastalıklı ve bitkin görünür.

Kimi insanlar bu durumu hiç umursamazken, pek çokları aşırı derecede rahatsız olurlar. Çoğunlukla makyajla ya da kapatıcı kremlerle morlukları gizlemeye çalışırlar. Ancak bu rahatsızlığı maskelemekten başka bir şey değildir. Doğru olanı bu rahatsızlığı önleyecek bakım, tedavi vb. ile sorunu kökünden çözmektir. Yani sivri sineği öldürmek yerine bataklığı kurutmak.

Peki, neden olur bu gözaltı morlukları? Yorgunluk, stres, uykusuzluk ve fazla tuz tüketimi bu rahatsızlığın başlıca sebepleridir.

Bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyorsak; en başta beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Öğün atlamadan yeterli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Bol bol C ve E vitamini içeren gıdalar tüketmeliyiz. Sigara, alkol ve kahveden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Bol su tüketmeliyiz.

Demlediğimiz sallama çayların poşetlerini göz altlarımıza koyup, 10-15 dk. bekleyebiliriz. Ayrıca bir kaba doldurduğumuz kaynar suyun buharını yüzümüze tutabiliriz. Böylece derimizdeki gözenekler açılır ve cildimiz nefes almış olur. Bundan başka, İnce dilimlediğimiz patates ve salatalıkları göz altlarımıza koyarak, morluklara karşı cilt maskesi yapmış oluruz. Bu maskeyi yüzümüzde 10 dakika kadar bekletebiliriz.

Bunun dışında göz altlarımıza soğuk su veya buz sürebiliriz. Bu da damarlarımıza daha fazla kan gelmesini sağlar. Böylece dokularımız daha hızlı yenilenerek daha sağlıklı görünür. Bu yöntemleri her gün uygularsak göz altı morluklarına karşı doğal yöntemlerle bakım yapmış oluruz. Daha güzel ve sağlıklı bir görünüşe kavuşabiliriz. Böylece göz altı morluklarımızı makyajla maskelemek yerine, daha sağlıklı bir şekilde onlardan tamamen kurtulmuş oluruz.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here