Gürcüoluk Mağarası

Denizi, tombolosu, zengin ve gür bitki örtüsü ile kıyı turizmi; kalesi, yol anıtı, köprüleri, bedesteni, tarihi camisi, müzesi ile de kültür turizmi açısından Batı Karadeniz kıyılarının en önemli turistik merkezlerinden biri olan Amasra , mağara turizmi açısından da önemli bir kaynağa sahiptir.

 

Gürcüoluk mağarası Bartın’a bağlı Amasra’nın yaklaşık 10 km güneydoğusunda, geniş bir karstik platonun üzerinde bulunan Gölleryazı mevkiinde, Makaracı köyünün 2 km doğusundaki iki büyük dolini birbirinden ayıran bir sırtın kenarında yer alır. Mağaraya, Amasra-Çakraz (Bartın-Sinop) karayolu üzerinde bulunan İnpiri ve Karakaçak köyü sapaklarından gidilmektedir.

Söz konusu mağara, Amasra ilçe merkezine 13 km, Bartın şehrine ise 23 km mesafededir. Mağaraya ulaşım üç farklı güzergâhtan gerçekleştirilebilir. Bunlardan birincisi Bartın-Sinop karayolunun 16. km’sinden, Makaracı köyüne ayrılan yolu takip ederek mağaranın yakınına kadar ulaşır. Buradan yaklaşık 100 m’lik bir patika yolla mağaranın girişine varılır. Bu yol, mağaraya ulaşmak için en uygun güzergâhı oluşturur. Bartın şehrinden İnciğez köyü yolu kullanılarak da mağara yakınındaki patika yola ulaşılabilir. Kırsal peyzaja ilgi duyanların takip edebileceği bu güzergâhın uzunluğu yaklaşık 28 km’dir. Gürcüoluk Mağarası’na Çakraz Tatil Köyü yönünden Kuyupınar Mahallesi yolunu takip ederek de ulaşmak mümkündür. Mağaranın tatil köyüne uzaklığı 9 km’dir. Bu güzergâh, Kuyupınar Mahallesi’nden sonra yaklaşık 2,5 km’lik bir kağnı yolunu izledikten sonra mağara yakınındaki patika yola ulaşır. Çakraz Tatil Köyü’nden mağaraya binek araçla gelmek isteyenler ise Makaracı köyü yolunu kullanabilirler.

Doğu ve batı uçlarında olmak üzere iki girişi bulunan mağaranın doğu girişi toprakla tıkandığı için daha dardır. Bu nedenle ana giriş ağzı olarak batıdaki kullanılmaktadır. İki giriş arasında 14 metrelik yükselti farkı vardır. Genişliği 2-2.5 metre, tavan yüksekliği 1-7 metreler arasında değişen mağaranın içi, görünümleri son derece güzel sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları ile kaplıdır. Ayrıca tabanında, özellikle doğu giriş galerisinde kalın bir erime ve birikim toprağı vardır. Bu topraklar büyük ölçüde fosilleşmiştir. Buna karşılık ortadaki Damlataşlar Salonu ve Havuzlu Salon’da yıkanma nedeniyle toprak örtüsü süpürülmüş veya örtü damlataşları ile karışarak kabuk şeklini almıştır. Ana girişe göre -4.5 ve -5 metrede bulunan bu salonlar mağaranın en alçak kesimlerini oluştururlar. Bu nedenle tavandan ve yan duvarlardan damlayan veya sızan sular, iki salonda birleşerek sığ gölcükler oluşturur.

Giriş salonundan sonra karşılaşılan odaların neredeyse tamamı sarkıt, yavru sarkıt, dikit, sütun, örtü damlataşı, duvar damlataşı, mağara iğnesi, mağara incisi gibi jeomorfolojik oluşumların örnekleriyle doludur.  İçerisindeki gri, krem ve bej arasında değişen renklerdeki oluşumlar mağaraya ayrı bir çekicilik katmaktadır.

Birbirinden farklı yükseltide yer alan iki ucunda, iki giriş ağzı bulunan Gürcüoluk Mağarası; tavandaki kireçtaşı kalınlığının son derece az olması, yoğun bitki örtüsü ve iki giriş arasındaki rüzgâr nedeniyle yaz ve kış mevsimlerinde değişen bir havaya sahiptir. Özellikle girişlerin farklı yükseltilerde bulunması, hava hareketini sürekli kılmaktadır. Bu nedenle, mağaradaki mutlak nem kısmen sabit kalmakla birlikte, yaz ve kış sıcaklık değerleri arasında belirgin farklar görülür.

Gürcüoluk Mağarası’nın turizm amaçlı planlama ve kullanımı ile ilgili çalışmalar 2004 yılında başlamış ve günümüze kadar mağara çeşitli kurumlarda el değiştirmiş, 2006-2009 yılları arasında turizm amaçlı kullanılmıştır. Gürcüoluk Mağarası’nın aydınlatma ve çevre düzenlemesi kapsamında 2004 yılında tabanlarının taş döşeme, bordür yapımı ve girişine kulübe inşası gibi işler için 32.850 TL harcanmıştır. Ancak aradan geçen zaman zarfında bu yapıların birçoğu tahrip edilmiştir. Mağara 2005 yılında 25 yıl süre ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir. Ancak 2010 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne verdiği izni iptal etmiştir.

Amasra’da bulunan Sinan Otel, 2006-2009 yıllarında mağaranın işletmesini üstlenmiştir. Bu dönemde mağara, daha çok söz konusu otele gelen tur gruplarının ziyareti için kullanılmış, diğer zamanlarda kapalı tutulmuştur. Mağarayı ziyaret eden kişi sayısıyla ilgili herhangi bir kayıt tutulmamıştır.

İşletimiyle ilgili sürenin dolmasının ardından mağara ve çevresi, 2009 yılında Bartın İl Özel İdaresi tarafından teslim alınmıştır. Gürcüoluk Mağarası 2009-2012 yılları arasında İl Özel İdaresi, Bartın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Amasra Kaymakamlığı arasında el değiştirmiştir. Bu süreçte mağaranın korunmasında sıkıntılar yaşanmıştır. Nitekim yapılan gözlemlerde kontrolsüz bir şekilde mağaraya gelen – 690 – ziyaretçilerden bazılarının mağara içi oluşumlara zarar verdiği görülmüştür. Bunun yanı sıra defineciler tarafından kazıldığı, elektrik ve altyapı şebekesinin zarar gördüğü tespit edilmiştir.

Son olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 11.07.2013 tarihinde, mağara ve çevresindeki 50 ha’lık alan, Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Önümüzdeki süreçte mağara ve çevresi için gelişim planı hazırlanması, altyapı için ödenek talep edilmesi planlanmaktadır. Gelişim planı ve gerekli altyapı tamamlandığında ihale yapılması düşünülmektedir.

Ulaşımın kolay olması, Amasra, Safranbolu, Küre Dağları Milli Parkı gibi destinasyonlara yakın olması mağaraya turizmde değerlendirilmesi açısından önemli avantajlar sağlamaktadır.

Mağaranın Amasra’ya gelen turların faaliyetlerine eklenmesi, ziyaretçi sayısını arttırabilir. Ayrıca mağaraya Amasra’dan bisiklet turları düzenlenebilir. Bu sayede güzergâh üzerindeki kırsal yerleşmeler de turizm aktivitelerine dâhil edilebilir. Gürcüoluk Mağarası etrafında ziyaretçilerin yeme içme, lavabo gibi ihtiyaçlarını giderebileceği, dinlenebileceği tesislere ihtiyaç vardır. Tesislerde yöresel ürünlerin de pazarlanabileceği mekânlar oluşturulması hem turistik çekiciliği arttırabilir hem de kırsal ekonomiye katkı sunabilir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here