SM15 IMFC

Uluslar Arası Para Fonu (International Monetary Fund,IMF) küresel ekonomi için giderek kötümser tahminler yapmaya başladı.Kurum 2016 hemde 2017 büyüme rakamlarını aşağılara çekti

13 Nisan 2016 Çarşamba günü yayınladığı Dünya Ekonomik Beklenti Raporu’nda IMF; küresel ekonominin 2016yılında %3.2, 2017 yılında ise %3.5 oranda büyümesini bekliyor.Önceki tahminlerinde IMF bu rakamları %3.4 ve %3.6 olarak belirtmişti. IMF’nin tahminleri ülke bazında da önemli düşüşler sergiledi.Örneğin ABD için tahmin edilip açıklanan büyüme rakamı %2.4 seviyesine indirildi.Bu rakam 2014 ve 15’te görülen büyüme düzeyi ile aynı IMF, daha önce de ABD’nin 2016 da %2.6 büyüme kaydedeceğini belirtti. ABD’nin 2017 deki büyüme rakamının ise %2.5 olacağı tahmin edilmişti.Bu rakam daha önce ise %2. olarak belirtilmişti. Söz konusu Avrupa olduğu zaman büyüme tahminleri çok daha düşük seviyelerde IMF “Eski Dünyanın” 2016’da sadece %1.5 büyüme kaydedeceğini tahmin ediyor. 2017’de bu rakamın %1.6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.Fakat IMF’nin tahminlerinde bulunan en büyük düşüş, Japonya ile ilgili oldu.IMF’nin daha önce belirttiği büyüme tahmini %1 iken yeni tahminleri %0.5’e düştü. 2017 de ise ekonomik büyümeden ziyade %0.1’lik küçülme bekleniyor.IMF daha önceden Japonyanın 2017 de %0.3 lük büyümesini tahmin etmişti. IMF’nin tahminleri içerisinde en büyük akıllarda soru işareti bırakan ülke İngiltere ile ilgili.Çünkü ülke, Haziran ayında yapacakları genel referandum ile Avrupa Birliği (AB) de kalıp kalmama konusunu seçmenlerine oylatacak.Eğer ülke AB’den çıkma kararı alır ise ekonomik büyüme trendinde önemli bir düşüşe sebep olabilir.Bu düşüşün sadece 2016 ve 2017 yıllarında değil, daha ileriki dönemleri de etkileme ihtimali yüksek olacaktır. Çin için olan tahminler bir nebze de olsa daha iyi.Ekonomik büyüme konusunda puan artışı yaşayan az sayıdaki ülkelerden birisi Çin oldu.IMF daha önceden Çin ekonomisinin %6,3 civarında bir oranda büyümesini bekliyordu.Ancak bu rakam %6,5 seviyesine yükseldi.2017 de ise Çin’in %6.2 lik büyüme trendine devam etmesi bekleniyor.Ocak aylarında yaptığı tahminde ise imf bu rakamın %6 düzeyinde kalacağını düşünüyor.

2017 tahminleri

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünümü (Ekim 2016) raporuna göre 2016 ve 2017 yılında başlıca ekonomilere ilişkin tahminleri aşağıdaki tabloda özetle sunuyorum.
imf
IMF, 2017’de ABD için ciddi anlamda bir toparlanma öngörüyor. Eğer bu tahminler gerçekleşirse yani ABD 2017’de yüzde 2,7 büyür ve yüzde 2,6 enflasyon yaratırsa bu gelişme bizim gibi dış finansmana bağlı ekonomiler için iyi olmaz. Çünkü büyüme ve enflasyonda böyle bir gidiş Fed’in birkaç kez faiz artıracağı anlamına gelir. Ben, ABD’nin bu kadar hızlı toparlanması konusunda IMF kadar iyimser değilim.
IMF’nin ABD için sergilediği iyimserlik Euro bölgesi için söz konusu görünmüyor. Euro bölgesinde büyüme düşüyor, enflasyon ise ancak yüzde 1’e yükselebiliyor. Bu tahminler gerçekleşirse bizim için kötü haber çünkü Euro bölgesinin toparlanamaması demek bizim ihracatımızın yeterince artamaması demek.
Tahminler doğru çıkarsa Japonya yine bir kayıp yıl yaşayacak demektir. Öte yandan Çin’de büyümenin düşmesi de küresel sistem için tehdit oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor.
Özetle söylemek gerekirse IMF’nin tahminleri bizim için hiç de parlak olmayan bir 2017 küresel sistem tablosu çiziyor.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here