Kadınlar Konuştu: “Yine Kovacağız!”

11 Şubat’ta Amasra’da düzenlenen “Enerji-Çevre-Hukuk” konulu panelin gündemine Tarlaağzı Köyü’nün kadınları oturdu.

Panelde yer alan kadınlar “HATTAT’ı köyümüzden teneke çalarak biz kovduk, yine kovacağız!” diyerek Hattat Holding’in termik santral kurma talebine verdikleri tepkiyi dile getirdiler.

Türkiye Barolar Birliği ve Bartın Barosu’nun ortaklaşa düzenlediği “Enerji-Çevre-Hukuk” Paneli, geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Amasra’da Northdoor Otel’de gerçekleştirildi. Bartın Platformu’nun da katılım gösterdiği panel, 300 kişilik salonda düzenlenmiş olmasına rağmen katılımcıların yoğunluğu sebebiyle salona sığılmadı.

Düzenlenen panelde Bartın Belediyesi Başkanvekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Halil Balık, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, CHP Amasra İlçe Başkanı Bora Işıkal yer alırken,  birçok sivil toplum örgütü temsilcisinin de katıldığı panel oldukça verimli geçti. Zonguldak Barosu’ndan Av. Yakup Okumuşoğlu’nun yönettiği panelde, Av. Engin Uzun Amasra’da Termik Santral ve Hukuki Süreç, Dr. Bengi Akbulut Termik Santrallerin Görünmeyen Maliyetleri, Prof. Dr. Erdoğan Atmış Amasra’da Termiksiz Yasam Mücadelesi ve Gerçekler, Av. Fevzi Özlüer ise “Çevre ve Kent Hukukunda Güncel Durum” başlıklı konular üzerinde konuştu.

Hattat Holding’in Amasra’ya yapmak istediği “Hema Termik Santrali” için ÇED tarafından verilen olumlu karar ve Çevre Düzeni Planı’ndan yapılan değişiklik için 2019 kişinin birleşip açtığı iptal davasının süreci hakkında değerlendirme yapan Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, Bartın halkının termik santrale karşı çıktığını ve Karadeniz’in en güzel kıyısına sahip olan Bartın’ın termik santral ile yok edilemeyeceğini dile getirdi. Fatih Sultan Mehmet’in “Çeşm-i Cihan” yani Dünyanın Gözü olarak adlandırıldığı ve Türkiye’nin en güzel ilçelerinden bir tanesi olan Amasra’yı termik santral ile kirletmenin, Amasra’yı bir cinayete kurban etmek ile eş değer olacağını dile getiren Parlatır, bu konuda duruşlarının net olduğunu ve buna izin verilmeyeceğini dile getirdi.

“Çatalağzı’nın Haline Bakın!”

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Ali Arabacı’nın yaptığı konuşmada Türkiye’de çevre hakkı konusunda verilen mücadelelerin artık yaşam hakkı mücadelesine geldiğine değindi. Arabacı yaptığı açıklamalarda Amasra’nın sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel özellikleri önemsediklerine değinirken, ÇED’in olumlu karar vermesini endişe ile karşıladıklarını bildirdi. Türkiye’de inşa edilen termik santrallerin doğaya ve insan sağlığına zarar verdiğinin artık herkes tarafından bilindiğine dikkat çeken Arabacı, doğaya verilen zararın örneklerinin Yatağan, Elbistan, Soma ve Çatalağzı’nda olduğunu aktardı.

Bartınlıların yapılması planlanan termik santrale karşı büyük bir direnç gösterdiklerini söyleyen Arabacı, hukuki alanda destek vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

Panel esnasında söz alan konuşmacıların tümü, Amasra’ya kurulması planlanan termik santralin Bartın ve Amasra ekonomisine de direk olarak zarar vereceğine dikkat çektiler. Yöredeki turistik faaliyetlere olumsuz etki olacağına dikkat çeken konuşmacılar, aynı zamanda yöre halkının sağlığının da büyük bir tehlikeye gireceğine dikkat çektiler.

Avrupa’da Almanya ve İngiltere’nin kömürlü santralleri kapatma konusunda büyük bir özverili çalışma gösterdiklerini vurgulayan konuşmacılar, Türkiye’de kurulmaya çalışılan termik santrallerin oldukça düşündürücü olduğuna dikkat çektiler.

“Teneke Çalarak Biz Kovduk, Geziciler Değil!”

Panelin gündemine ise Tarlaağzı köyünden gelen kadınlar oturdu. Salonda en önde oturarak konuşmacıları büyük bir dikkatle dinleyen kadınlar, panel sonunda söz alarak Hattat tarafından yapılan “Dışarıdan gelen geziciler bizi tencere tava ile kovdu.” açıklamasını yalanladılar. “Köyümüzde termik santral istemiyoruz!” diyen kadınlar, “HATTAT’ı köyümüzden teneke çalarak biz kovduk, yine kovacağız!” diyerek termik santrale karşı olan dik duruşlarını bir kez daha gösterdiler.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here