“Karakalem” İlk Sayısı İle Okuyucularıyla Buluştu

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencileri "Karakalem" dergisinin ilk sayısını çıkarttı.

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin akademisyenlerin kontrolünde hazırladığı “Karakalem” dergisi, fakülte desteği ile yayımlanması ve öğretim elemanlarının gözetimi altında gerçekleştirilmesi ile, BÜ’nün ilk öğrenci dergisi oldu.

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu “Karakalem Dergisi”nin ilk sayısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Fakülte tarafından yayınlanan ilk öğrenci dergisi olma özelliğini taşıyan derginin içeriği tamamıyla öğrenciler tarafından oluşturulurken, fakülte yönetiminin desteği ve öğretim elemanlarının gözetimi ile birlikte yayınlanması da derginin kalıcı oluşu adına önemli bir adım oldu.

Uzun soluklu bir yayın olması hedeflenen Karakalem için konuşan Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haci İbrahim Delice; öğrencilerin inançlarını ortaya koyarak bu başarıya ulaştıklarının altını çizerken, üniversitelerin farklı etkileşim ortamlarına hakim olan bir üst eğitim kurumu olduğuna dikkat çekti. Üniversitelerde öğretim elamanı ile öğrenci arasında bir usta-çırak ilişkisinin oluşmasının önemine vurgu yapan Delice, öğrencilerin kendi aralarında oluşturacağı etkileşimin sahip olduğu önemi de vurguladı.

“Karakalem Dergisi”nin uzun soluklu bir yayın olacağına inandığını aktaran Delice, öğrencilere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

İkinci Sayı Hazırlanıyor

Önümüzdeki günlerde ikinci sayısı yayımlanacak olan Karakalem’de Türk edebiyatı adına önemli çalışmalara imza atmış ve düşünce hayatının kaliteli isimleri arasında yer alan Nuri Pakdil ile bir söyleşiye yer verecek olan öğrenciler, ilk sayıda da Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ile edebiyat üzerine yaptıkları bir röportaja yer vermişti.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here