Kazakistan’ın Yaptığı Tatbikat Dünyayı Salladı

Kazakistan'da yolun ortasına inene helikopter, tüm dünyada geniş yankı uyandırarak binlerce sosyal medya paylaşımına konu oldu.

Kazakistan’da bir askeri helikopter, yolun ortasına iniş yaparak bir kamyon şöföründen adres tarifi istedi. Olaya ilişkin video, sosyal medyada paylaşım rekoru kırınca Kazakistan Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde otoyolun ortasına iniş yapan Mi-8 tipi bir askeri helikopterden inen üniformalı askerler, yoldaki bir kamyon şöförüne adres sorarak yol tarifi istediler. Yol tarifini alan askerler, tekrar helikoptere binerek havalandılar.

Yaşanan bu sıradışı olaya dair kamera görüntüleri ise sosyal medyada paylaşınca bir anda tüm dünyanın gündemine oturdu. Esprili yorumlara yer verilen paylaşımlar tüm dünyaya yayılınca Kazakistan Savunma Bakanlığı çok geçmeden açıklama yayınladı.

Yayınlanan video görüntüsünde bir helikopter, otoyolun ortasına iniş yapıyor. Helikopterden inen askerler otoyolda bekleyen bir kamyonun yanına giderek şöförle bir süre konuşuyor. Şöför ise askerlerin kendisine Aktobe’ye nasıl gideceklerini sorduğunu aktarırken, Savunma Bakanlığı da bu bilgiyi yalanlamıyor. Adres tarifini alan askerler tekrar helikoptere binerek havalanıyor.

Görüntüler Tüm Dünya’da Ses Getirdi

Kazak askerlerin helikopteri yol ortasına indirerek adres tarifi istemelerini içeren video görüntüleri tüm dünyada paylaşım rekoru kırınca, çok geçmeden Kazakistan Savunma Bakanlığı tarafından bir açıklama yayınlandı.

Kazakistan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada yaşanan olayın bir tatbikat olduğuna vurgu yapıldı. “Görsel Hedef Bulma Tatbikatı” adı verilen bu tatbikat ile, askerlerin herhangi bir teknolojik cihaz yardımı olmadan hedefleri bulma konusundaki yeteneklerinde iyileştirme yapılması için gerekli olduğuna değinildi.

İnsani araştırma metodlarının geliştirilmesine dair yapılan bu tatbikat, tüm dünyada ses getirse de Kazakistan Savunma Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada tatbikatın başarı ile sonuçlandığını bildirdi.

Telif hakları sebebiyle videoyu paylaşamadığımız için tüm Bartın Yaşam takipçilerinden özür dileriz.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here