Bartın Etnografya Müzesi

Kemal Samancıoğlu, ölmeden önce yaşadığı evi Bartın Belediyesine bağışlamıştır. Kemal Samancıoğlu’nun hizmetlerini ve çalışmalarını gelecek kuşaklara aktarmak üzere başlatılan müze çalışmalarında, manevi kızı Hanife Samancıoğlu’nun yoğun emekleri olmuştur. 2004 yılında Bartın Belediyes Meclisinin oy birliğiyle aldığı kararın ardından Samancıoğlu evi, Etnografya Müzesi olmuştur. Halkın elinde müzede sergilenmeye değer, tarihi, eski eşyaların müzeye bağışlanması istenmiştir. Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi, 29 Nisan 2008 günü Kemal Samancıoğlu’nun 111. doğum gününde açılmıştır. Samancıoğlu’nun kenti kentinde, kendi evinde, kendi birikimleri ve kendi attığı ilk adımlarla oluşturulan bu müze artık ortak kültür varlığımızdır.

Hayatı

1897 yılında Samancıoğlu sokak, orta mahallede dünyaya gelen Kemal Samancıoğlu‘nun babası, Avukat Hüseyin Hamdi Samancıoğlu, annesi Fatma Samancıoğlu’ dur. 1907 yılında Bartın Hamidiye Mektebini bitirmiştir. 1910-1911’de Rüştiyeyi tamamlamıştır. 1913 yılında Ziraat okuluna gitmiştir. 1915’ten 1917’ye kadar Çivril Çekirge Mücadele Zabiti, 1917’den 1919’a kadar Afyonkarahisar Çekirge Mücadele Müdürü olarak çalışmıştır. 1920’de öğretmen olmuş, Milli Mücadele döneminde Amasra Sahil Tarassut Müfrezesi Komutanlığı ile Bartın Hendek Ereğli İnzibat zabitliklerinde bulunmuş, Bartın İnzibat Zabitliği görevini yaparken Merkez Numune Mektebi orta devre öğretmenliğini de sürdürmüştür. 1923 yılında öğretmenliği bırakıp 1927 yılına kadar Ziraat Fen Memurluğu yapmıştır. 1927’de memurluktan istifa edip, serbest ticaretle uğraşmaya başlamıştır. 1929 belediye seçimleri sonrasında belediye başkanı seçilmiştir. 1929-1973 yılları arasında ara ara 24 yıl belediye başkanlığı yapmış olan Kemal Samancıoğlu, Türkiye Zirai Donatım Kurumu Umum Müdürülüğü İdare ve Levazım Şefliği, Türkiye Zirai Donatım Kurumu Adana Müdürü, Türkiye Ekspres Bank Müdürü, Anadolu Bankası Bartın Şubesi Müdürü görevlerinde de bulunmuştur.

Birinci Kat : Kiler, hergil, müze yönetimi bulunmaktadır. Ayrıca Samancıoğlu’nun belediyebaşkanlığı yaptığı dönemlere ait fotoğraflar, müzeye bağışlanan tarihi telefon, sirke kapları, terazi, sandık, ayna gibi eşyalar bulunmaktadır.

İkinci Kat : Mutfak Gündelik Yaşam Odası Salon Bölümlerinden oluşmaktadır ; Mutfakta Bartnın’ın    eski mutfak tabak, sürahi, bakraç ve ibrik örnekleri bulunmaktadır. Salonda, 19. yüzyıl  Bartın gelinlik örnekleri, abiye giysi, 19. ve 20. yüzyıl Bartın dikiş kursu eşyaları           bulunmaktadır. Gündelik yaşanan odasında, annesi Fatma Samancıoğlu ile kız kardeşi           Naciye Samancıoğluna ait eşyalar bulunmaktadır.

Üçüncü Kat : Çalışma odası, yatak odası, salon bölümlerinden oluşmaktadır. Yatak odasında Kemal  Samancıoğlu’na ait remi belgeler, kişisel eşyalar, kendi el yazması, Gülcüklü ders notları  ve müzeye bağışlanan eşyalar bulunmaktadır. Salonda Bartın maket ustası Ahmet Güldür tarafından yapılıp, Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi‘ne hediye edilen Hükümdar Konağı maketi müzeye bağışlanmış, 17. ve 19. yüzyıl silahları (tüfek, tabanca, kabza, bıçak, kın, kılıç), 18. ve 19. yüzyıllara ait şamdanlar, kandiller ile Bartınlı kadınların     kullandığı bluz ve çanta örnekleri bulunmaktadır. Yine salonda bağışlanmış   18. 19. 20.   yüzyılda Bartın yelek ve kıyafetler bulunmaktadır. Yatak odasında ise kişisel eşyalar               bulunmaktadır.

 

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here