Soğuk günler hastalık habercisidir. Aynı zamanda kilo almamıza sebep olan kış mevsiminde nasıl sağlıklı besleniriz, biliyor musunuz ?

 

Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklar daha sık baş gösterir oldu. Özellikle vücut direncinin azaldığı enfeksiyon hastalıklarının yaşandığı bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşıyor. Hem sağlığımızı hem formumuzu korumak için hangi besinleri tüketmemiz gerekir ? Genellikle zorlu geçen kış günlerinde vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

Sağlıklı Beslenme

Her besin grubundan yeterli miktarda alınması gerekiyor. Vitamin ve protein tüketimi ihmal edilmemeli.

Dengeli Beslenme

Dünyanın en önemli sağlık sorunlarından sayılan enfeksiyon hastalıklarının yaşandığı kışın vücut direnci azalır. Enfeksiyonla bağışıklık sistemi arasındaki ilişki düşünüldüğünde hücrelerin ihtiyacı olan enerji, dengeli bir beslenmeyle sağlanabilir. Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde metabolizmamızı koruma altına alıp daha da güçlendirmenin en etkili yollarından biri yeterli ve dengeli beslenme.

Bu her yaş grubu için geçerli. Özellikle enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olan çocuklar, hamileler, emziren anneler ve yaşlılar için beslenme daha da önem taşır. Yeterli ve dengeli beslenme, gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda alınarak sağlanır. Böylece ihtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almış oluruz. Dengeli bir şekilde aldığımız gıdalar aynı zamanda ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri de vücudumuza almamızı sağlar.

Kış aylarında çay ya da kahve yerine kuşburnu çayı için. Bu, C vitamini içeriği en yüksek olan çaylardan biridir.

İyi Beslenme ile Enerjinizi Yüksek Tutun

İyi ve dengeli beslenerek kışın enerjinizi ve bağışıklık sisteminizi yüksek tutun. Güneşi kış aylarında daha az gördüğümüz için bağışıklık sistemimiz ve enerjimiz düşebilir.Muz, elma, patates gibi yiyecekler tüketerek daha dirençli olun. C vitamini tüketmeyi ihmal etmeyin. C vitamini enfeksiyonlara ve halsizliğe karşı direnç sağlıyor. Özellikle soğuk olan bu kış aylarında hareketsiz kalmayın, bedeninize iyi bakın.

Kışın Kilo Almamızın Sebepleri

Bedeninizi hareketsiz bırakıp, yediklerinizi farklılaştırıyorsunuz. Bahar aylarında ise tüm kışın bilançosun terazide topluca elınmış kilolar olarak görüyorsunuz. Alacağınız önlemler ile bahar aylarında teraziden mutlu inmek sizlerin elinde.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here