Kışın Kilo Almamak İçin Bunlara Dikkat Edin

Sağlıklı bir beslenme programına sahip olarak, hem formunuzu koruyabilir, hem de kışın yakalanacağınız gribal enfeksiyonlara karşı doğal yöntemler ile bünyenizi dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Sıcak geçen yaz aylarında deniz kenarında güneşlenmek ve daha dar kıyafetler giyebilmek adına gündeme gelen “kilo verme hevesi” havaların soğuması ile birlikte rafa kalkıyor. Kalın ve bol kıyafetlerin raflara geri gelmesi ile birlikte “nasıl olsa belli olmayacak” fikri de insanların diyet isteklerini iyice köreltiyor. Oysa ki sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına, sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak, aynı zamanda aşırı kilo almaktan da bünyeyi kurtarıyor.

Geçici bir diyet yapmak yerine, kalıcı bir düzenli beslenme alışkanlığı, her zaman hem sağlığınız hem de formunuz için en sağlıklısı olacaktır.

Peki kış aylarında kilo almamak için ne yapılmalı? İşte tüm cevaplar!

1
İştahınızı kesebilen yiyecekler tercih edin

İştahınızı kesebilen yiyecekler tercih edin

Kış aylarında vücudun sakinleşmesi ve durağanlaşması sebebiyle iştah açan hormonların hepsi kolları sıvayarak iş başına geçerler. Bu sebeple atıştırmalık öğünler yerine iştahınızı kesen gıdalardan faydalanmanız, kilo almanızı engelleyecektir. Sağlıklı yağ ve protein barındıran gıdalar, iştahınızı kontrol etme aşamasında size oldukça yardımcı olacaktır. Avokado, tatlı patates ve yumurta gibi gıdaları öğünlerinize ekleyerek iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

2
Egzersizi ihmal etmeyin

Egzersizi ihmal etmeyin

Yanlış alışkanlıklarımızdan bir tanesi de egzersizleri sadece sıcak aylarda yapıyor olmamızdır. Bu kış, egzersizlerinize başlayarak belirli bir düzene sokmayı hedeflerseniz, hayatınızın geriye kalan döneminde her mevsim egzersiz yaparak sağlıklı bir vücuda ve bünyeye sahip olabilirsiniz. Unutmayın, günlük egzersizler formunuzu düzene sokarak fazla kilo almanızı önemli ölçüde engeller.

3
Lifli Besinler Tüketin

Lifli Besinler Tüketin

Hem kalori alışınızı azaltmak, hem de iştahınızı denetim altında tutabilmek adına özellikle kış aylarında lif içeren besinler ile beslenmeye özen göstermelisiniz. Özellikle kabak, patlıcan, yulaf gibi gıdalar, hem iştahınızı kontrol altında tutarak bastırabileceği gibi, hem de sindirim sisteminizi bir düzene sokarak daha hızlı çalışmasını sağlamaktadırlar.

4
Daha Fazla Meyve Tüketin

Daha Fazla Meyve Tüketin

Hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, hem de vücudunuzun sizden talep ettiği tatlı miktarını azaltmak amacıyla kış meyvelerini tüketmeye özen gösterin. Ara öğünlerinizde aperatif yiyecekler yerine taze meyve tüketmeye özen gösterin.

5
Atıştırmalıklarınızın Seçimine Özen Gösterin

Atıştırmalıklarınızın Seçimine Özen Gösterin

Soğun havalarda eve kapanılan dönemlerde alışkanlık haline getirilen atıştırmalıklar, hem düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olmanızı engelleyecek, hem de kilo kontrolünüzü kaybetmenize sebep olacaktır. Bu yüzden kalorili atıştırmalıklar tüketmek yerine; kurutulmuş meyve seçenekleri ya da bir üst maddede bahsettiğimiz gibi taze meyveler gibi besinler tüketmeniz, en önemli tavsiyemizdir.

6
Protein Tercihinizi Çoğaltın

Protein Tercihinizi Çoğaltın

Özellikle kış mevsimlerinde et ürünleri, balık türleri, yoğurt ve süt mamülleri gibi ürünler tüketerek yeterli miktarda protein almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Proteinler, vücudunuzu uzun süreli tok tutacağı için hem gıda tüketiminiz azalacak, hem de metabolizma hızınız artarak beslenme alışkanlıklarınız ile birlikte sindirim sisteminiz de bir düzene girecek.

7
Sıvı Tüketimini Artırın

Sıvı Tüketimini Artırın

Her ne kadar sadece yaz aylarında terleme yüzünden çok fazla sıvı tüketilmesi gerektiği düşünülse de, kış aylarında hem düzenli, hem az, hem de sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olabilmek adına sıvı tüketimi önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden her gün en az 6 ila 8 bardak arasında su tüketmeli; siyah çay ve kahve gibi içeceklerin yerine(ya da ekstra olarak) bitki çayları tüketmeye özen göstermelisiniz.


Kış aylarında hem fazla kilolarınızdan kurtulmak, hem de beslenme alışkanlığınızı kalıcı bir düzene sokmak adına bahsettiğimiz bu tavsiyelerden faydalanabilirsiniz.


 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here