Konut Sigortası Yaptırmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

 

Günümüz şartlarında her ev sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken sigortanın haricinde yaşanabilecek tatsız olaylara karşı mesela yangın, hırsızlık, su basması, cam kırılması gibi önlem almak adına cüzi fiyatlara 1 yıllık süreli olan konut sigortası yaptırmak gereklidir.

Evinizdeyken veya dışarıdayken olabilecek tüm hasarlara karşı kapsamı olan bu sigortanın hem evinizi yenileme hem de içerisindeki zarar gören eşyalarınızın maddi değerinden tanzim edilmesi için önemlidir. Bu kötü olayların bugüne kadar yaşanmamış olması sizin başınıza bir gün gelmeyeceği anlamına gelmez. En beklenmedik anda yaşanacak bu olaylar sizleri hem maddi hem de manevi olarak yıpratmasına izin vermemek için sigorta şirketleri tarafından sunulan bu hizmetin alınması yararınızadır.

Yaraları arasında örnek olarak; anahtarınızı almadan evden çıktınız ve kapıda kaldınız. Sigortanız sayesinde çilingir hizmetini ücretsiz alarak evinize tekrar girebilirsiniz. Ya da alt komşunuza banyonuzdan su akıyor ve yine sigortanız sayesinde bu işlemlerin tamamını masrafsız olarak halledebileceksiniz. Bu gibi günlük hayatın normal olayları haricinde olabilecek daha kötü olaylara karşıda sigortanız belli üst limitlere kadar zararınızı karşılayacak ve dar zamanınızda size ilaç gibi gelecektir.

Standart bir sigortanın yaptırılması için gerekli belgeler nelerdir?

1- Sigorta hak sahibinin kimlik bilgileri; TC Kimlik numarasının olacağı nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi aslı ve fotokopisi ile ibraz edilebilir.

2- Sigorta hak sahibinin iletişim bilgileri; Güncel kullanımda olan cep telefonu numarası veya sabit hat numarası yeterlidir.

3- Sigortalanmak istenilen evin adres bilgileri; Tam ve açık adresin verilmesi çok önemlidir.

4- Sigortalanmak istenilen evin tapu bilgileri; Tapu üzerinde yazan genel ada, parsel ve pafta numaraları da sigortanın oluşması için gerekliliği olan belgelerdendir.

5- Sigortalanmak istenilen evin brüt yüz ölçümü; metre kare olarak belirlenen sigorta fiyatları için önemlidir.2

6- Sigortalanmak istenilen evin yaşı ve teminat altına alınacak eşya değeri; Bu değer tutarlarını siz istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Ancak maddi değerli eşyaların çokluğu sigorta fiyatını da arttıracaktır.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here