Bartın KOSGEB Müdürlüğü - KOSGEB Nedir?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltması olarak kullanılmaktadır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na (Türkiye Cumhuriyeti Sanayi Bakanlığı) bağlı olan bu kurum, 1990 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Türkiye’de yer alan orta ve küçük ölçekteki işletmelere ve esnafa destek verebilmek, geliştirmek ve yürütülebilir hale getirmek amacıyla hizmet veren KOSGEB‘in asıl amacı; orta ve küçük ölçekteki işletmelerinin pazar payını artırmaktır. Rekabet edebilir konumda olan orta ve küçük işletmeler, devamlılığı sağlayacağı ve geliştirilebilir olacağı için ülke ekonomisine de fayda sağlayacaktır. KOSGEB, rekabet edebilir durumdaki orta ölçekli işletmeler için de kurumsallaşma, araştırma ve geliştirme, ihracat gibi alanlarda yardımcı olmak amacıyla hizmet vermektedir.

1990 yılından bu yana kadar ülkemizde yaptığı çalışmalar ile, ülkemize “girişimcilik” sıfatını kazandıran, bu sıfatın yaygınlaşmasını, bilinmesini sağlayan ve daha çok yaygınlaşması için çalışmalar gösteren KOSGEB, genç girişimcilere de hibe ve faizsiz kredi desteği sunarak; ülke ekonomisine destek olmaya çalışmaktadır.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacındadır. Girişimcilerin başvurduğu sektör kategorisine göre farklı farklı destekler sunmaktadır. Destek verdiği kurulum aşamalarından başarı beklentisi olan KOSGEB, girişimcilerin başarılı olmasıyla ülkemizdeki istihdam problemleri ve ekonomik sorunların hızlı bir çözüme kavuşacağına inanmaktadır.

KOSGEB Destek Programları

Anlatımımızdan da anlayacağınız üzre başkanlığın genel amacı girişimcileri işletme açmaya teşvik etmek, girişimciyi girişim alanında eğitmek ve maddi anlamdaki işletme açılış masraflarına destek olmaktır. Bu stratejisi ile ülke ekonomisine dolaylı bir katkı sağlayan Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının sunduğu mali destek programları;

  • KOBİ Proje destek programı
  • Kredi faiz desteği
  • İş Birliği – Güç Birliği Destek Programı
  • Ar-Ge Destekleri
  • Genel Destek Programı
  • Tematik Proje Destek Programı
  • Labaratuar Destekleri
  • Gelişen İşletmeler için KOBİ Destek Programı gibi programlar yer almaktadır.

KOBİ’lere ve girişimcilere verdiği destekler ile ülke ekonomisine özellikle son 10 yıldır büyük bir destek sağlayan KOSGEBte kendi içerisinde gelişmeye ve sistemini tam manasıyla oturtmak için çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Kendi işinin patronu olmak isteyenler, ticaret hayatına atılarak para kazanmak isteyenler; kısacası yeni bir gelir kapısı arayanlar için mükemmel destek ve eğitim programları sunan KOSGEB’i daha yakından tanımaklıdırlar. Kredi başvuru süreçleri, Bartın Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı eğitim tarihleri, proje dosyası hazırlama stratejileri gibi alanlarda bilgi sahibi olmak için bartinyasam.com’u takip etmeye devam edin. 🙂

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here