Kozmetik Ürünler Alınırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Özellikle bayanlar tarafından bakım amaçlı sık tercih edilen kozmetik ürünler, hem üretim aşamaları, hem de paketleme aşamaları ile büyük bir risk haline gelebiliyorlar.

Kozmetik sektörü sahte ürünlerin çok fazla üretildiği bununla bununla ilgili internette çok fazla bilgi olsa da en sağlıklı olanı barkod numarasının kontrol edilmesi!

Arama motoru barkod yazıp, barkod kontrol sitelerinden herhangi birine girip elinizdeki ürünün barkodunu kontrol edebilirsiniz. Bazen bu siteler de sahteliğin anlaşılması konusunda yeterli olmuyorlar, bunun için elinizdeki ürünün barkodunu direk arama motoruna yazarsanız ürününüz çıkacaktır. O zaman ürünün orijinal olduğunu anlarsınız eğer çıkmıyor ise ürününüz sahtedir. Kesinlikle bu ürünleri kullanmamalısınız. Çin de üretildiği ve kanserojen maddeler içirdiği için kaliteli görünse bile uzun vadede pişman olunacak, cildinize ve sağlığınıza ciddi zarar verecektir. Ama kısa vadede gözeneklerinizin hızla açıldığı, ürünün kalıcılığının az olduğu, cildinizde ufak kabartılar oluştuğunu, hatta güneşte lekeler oluşacağı görülecektir. Ürün sahte olmasa bile böyle belirtiler görülebilir bu durumda ürünü kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. GDO’lu besinler tükettiğimiz için mevcut neslin çok fazla alerjisi var. Bu tepkiler de dolaylı olarak bu alerjik hastalıklardan doğuyor.

Kozmetikte diğer bir tehlike ise ürünlerin son kullanma tarihleridir. Firmalar kampanya yapıyor ve fiyatlar 4 de 1 ine düşüyor. Aslında bu, bir satış hilesidir.

Ürün arkasında kapak açımından 2 ay, yıl, gün gibi şeyler yazsa da üretileli çok oluğu için toksin maddeler ve mikroplar ürünün içerisinde üremeye başlıyor. Alındığında böyle olmasa da alımdan sonra tüketici çok uzun süre kullanıyor ya da ucuz diye birkaç tane ürün birden alıyor. Buda cilt ve alerjik sağlığınızı oldukça büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakıyor.

Diğer bir tehlike ise ambalajlar! Bazı firmalar ne kadar doğal ürün kullandıklarını iddia etse de, kullandıkları ambalaj malzemesi kanserojen olduğu için de ürün bundan etkileniyor ve kanserojen hale geliyor. Bu yüzden sağlığınız için tercih edilmesi gereken ürünler, cam şişe ve ambalajda olan ürünlerdir.

Kozmetik sektöründeki en önemli sorun aslında kullanıcı hataları. Bunun için ürünleri alırken mutlaka görevli kişiye nasıl kullanılması gerektiği sorulmalı veya ürün tanıtımları ve kullanım kılavuzları izlenmeli ve okunmalıdır. Kozmetik ürünleri çok fazla kullanmak bazen hem kişiye, hem bütçeye, hem de doğaya ciddi zararlar verebilir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here