Krediler Hakkında Herşey – Bölüm 1: Başvuru Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda internette vakit geçiren herkes bankaların ve maalesef dolandırıcı sitelerin kredi başvurusu reklamları ile karşılaşıyor. Peki bu reklamlar ne kadar doğru? Kredi başvurusu gerçekten internet üzerinden yapılabiliyor mu? İnternet üzerinden yapılan başvurular hangi oranlarda onaylanıyor? Bu ve benzeri tüm sorularınız için “Krediler Hakkında Herşey” isminde bir bölüm sıralaması yazacağız. Buradan bültenimize abone olarak bizden sık haber alabilirsiniz.

Gerek borç ödemek için, gerek ihtiyaç için, gerekse kredi borcunuzu kapatmak için kredi başvurusu yapacaksınız. Peki kredi başvurusu internet üzerinden yapılabilir mi? En hızlı kredi başvuru yöntemleri nelerdir? Herşeyi sizin için madde madde yazıyoruz.

Çekilecek Kredi Miktarı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çekilecek kredi miktarı hesaplanırken, herkesin gözden kaçırdığı bir çok önemli bir husus vardır. Bu hususlardan bir tanesi, kredi çekerken çekilen miktarın ihtiyacın altında kalmasıdır. Eğer çektiğiniz kredi, ihtiyacınızı tam olarak karşılamıyorsa, ek nakit ihtiyacınız olacağı için yeni nakit kaynağı arayışına düşeceksiniz. Bu yüzden ihtiyacınızı %100 oranda karşılayan kredi başvurusu yapmaya özen gösterin.

İkinci önemli husus ise, aylık ödeme miktarıdır. Mesela 20.000 TL kredi çekeceksiniz. 24 ay vadede 1.300 TL asgari ücret maaşıyla aylık ödemesi 800 TL olarak ödemeye kalktığınızda, elinizde kalan para 500 TL olup, size yetmeyecek durumda ise bankanızla görüşerek vadenizi 36 veya 48 ay vadeye çıkartabilirsiniz.

Üçüncü önemli husus ise, kredinizin hangi kategoriye gireceğidir. Mesela ev alırken çekeceğiniz krediyi ihtiyaç kredisi olarak çekerseniz, ödediğiniz miktar bir hayli yükselir. Bu yüzden doğru krediyi bulmak çok önemlidir.

Dördüncü önemli husus ise, krediyi çekeceğiniz bankadır. Mevcut maaşınızı aldığınız bankalar size her zaman daha iyi ödeme koşulları ve kredi seçenekleri sunacağı gibi, daha önce hiç çalışmadığınız bankalardan da mükemmel kredi teklifleri alabilirsiniz. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce hangi bankadan kredi çekeceğinize önem vererek yaptığınız bir araştırma ile karar verebilirsiniz.

Beşinci önemli husus, kredi çekeceğiniz bankaların yaptığı ve yapacağı kampanyalardır. Yeni bitmiş bir kredi kampanyası var ise, bu kampanyanın tekrarlanıp tekrarlanmayacağını müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilir; eğer tekrarlanmaması gibi bir durum söz konusu ise farklı banka arayışına girebilirsiniz. Tekrarlanması durumunda ise kampanya tarihini beklemek sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Banka ve kampanya bilgilerini araştırırken dikkat edeceğiniz bir durum daha vardır. Bu durum, bankaların internet üzerinden yaptıkları kampanyalar ile şubeler üzerinden yaptıkları kampanyaların farklı olabilmesidir. Kredi oranlarını, faiz oranlarını ve ucuz kredi avantajlarını araştırırken, müşteri hizmetleri ile mutlaka görüşerek kampanyanın şubeye mi yoksa internete mi özel olduğunu sorgulayın.

Bir sonraki yazı dizimizde, Şubeden Kredi Başvurusu, ATM’den Kredi Başvurusu, SMS ile Kredi Başvurusu, İnternet Üzerinden Online Kredi Başvurusu ve Aracı Firma Üzerinden Kredi Başvurusu gibi seçeneklerin aralarındaki farkları inceleyeceğiz. Bizi takip etmek için buradan bültenimize abone olabilirsiniz.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here