Küre Dağları Milli Parkı

Batı Karadeniz’de yer alan ve Bartın Çayı’ndan başlayıp 300 km boyunca Kızılırmak’a kadar uzanan Küre Dağları, Türkiye’nin ve hatta dünyanın “ölmeden önce görülmesi gereken yerler” listesinde yer almaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı 2000 yılında milli park ilan edilmiştir ve Türkiye’nin 21 milli parkından birisidir. KDMP karstik yapısı, mağara ve kanyonları, şelaleleri, orman yapısı ile bir doğa harikasıdır ve eko turizm açısından da oldukça önemlidir. Farklı mimari yapısını korumuş köy evleri, yöresel yemekleri, kültürel değerleri ve renkli kıyafetleri, cana yakın insanı ile doğa turizmine katkıda bulunan Küre Dağları Milli Parkı son yıllarda geliştirilen projelerle dünyaya tanıtılmaktadır.

Küre Dağları’nın en yüksek zirvesi 2019 metredir ve orta yükseklikte bir dağ sırası olarak sınıflanır. Küre Dağları’nın fazla girintili çıkıntılı olmayan Karadeniz tarafı kıyıya paraleldir. Dağların kuzey eteği boyunca uzanan kıyı yolunda Amasra, Kurucaşile, Cide, İnebolu, Abana, Çatalzeytin, Türkeli ve Ayancık sıralanmışken; güneyinde Ulus, Pınarbaşı, Azdavay, Kastamonu, Taşköprü ve Boyabat yer almaktadır.

Nasıl Gidilir ?

Küre Dağları Milli Parkı’na Kastamonu’nun Cide, Pınarbaşı, Azdavay ve Şenpazar ilçelerinden ve Bartın’ın Kurucaşile, Arıt ve Ulus ilçelerinden ulaşmak mümkündür.

İstanbul’dan Bartın’a Otomobille Ulaşım: İstanbul-Bartın arası yaklaşık 450 km’dir. Bu yolun yaklaşık 310 km’si otoyol, kalan kısmı ise duble yoldur. Otoyoldan Yeniçağa’da ayrılıp Zonguldak-Bartın yönüne gitmek gerekir. Yeniçağa’dan sonra Mengen, Devrek ve Çaycuma’yı geçerek Bartın’a varılır.

Yeniçağa’da çeşitli dinlenme tesisleri mevcuttur. Mengen’de ise yemek ve mola noktaları için değişik alternatifler bulunabilir.

İstanbul’dan Kastamonu’ya Otomobille Ulaşım: İstanbul-Kastamonu arası yaklaşık 525 km’dir. Bu yolun Gerede’ye kadar olan yaklaşıl 320 km’lik kısmı otoban geri kalan kısmı duble yoldur. Otoyoldan Gerede’de ayrılıp ya Ilgaz üzerinden Kastamonu’ya gidilebilir ya da Eskipazar-Karabük-Araç güzergahı izlenerek Kastamonu’ya ulaşılabilir. Mesafe olarak hemen hemen aynıdır.

Ankara’dan Bartın’a Otomobille Ulaşım: Ankara-Bartın arası yaklaşık 290 km’dir. Yolun 135 km’si otoyol, kalan kısmı duble yoldur. Otoyoldan Yeniçağa’da ayrılıp, Zonguldak-Bartın yönüne gitmek gerekir. Yeniçağa’dan sonra Mengen, Devrek ve Çaycuma’yı geçerek Bartın’a varılır. Yeniçağa’da çeşitli dinlenme tesisleri, Mengen’de ise yemek ve mola noktaları için değişik alternatifler bulunabilir.

Ankara’dan Bartın’a Gerede yolundan çıkılarak Safranbolu üzerinden de ulaşılabilir. Bu şekilde mesafe yaklaşık 305 km’dir. Yol Safranbolu’ya kadar duble, daha sonra asfalt olarak devam eder. Safranbolu yemek molası için uygun bir yer olacaktır, zira burada çok çeşitli restoran alternatifleri bulunabilir.

Ankara’dan Kastamonu’ya Otomobille Ulaşım: Ankara-Kastamonu arası yaklaşık 250 km’dir. Çankırı-Ilgaz üzerinden giden yolun tamamı duble yoldur. Güzergâh üzerinde çeşitli dinlenme tesisleri, restoranlar ve mola noktaları bulunabilir.

Samsun’dan Kastamonu’ya Otomobille Ulaşım: Samsun-Kastamonu arası yaklaşık 315 km’dir. Samsun’dan Kastamonu’ya Havza-Vezirköprü-Boyabat-Taşköprü güzergahı izlenerek gidilebileceği gibi Hazva-Merzifon-Osmancık-Tosya üzerinden de gidilebilir. Her iki güzergah mesafe bakımından hemen hemen aynıdır.

Nereler Görülmeli ?

Milli Parkın çevresinde bulunan köyler çok zengin ve çeşitli folklorik değerlere sahiptir. Bölgeye özgü türküler, özellikle kadınların giydiği yerel kıyafetler ve özgün mutfak kültürü en önemli kültürel öğelerdendir. Ayrıca köylerdeki geleneksel evler genelde ahşap malzemeden yapılmıştır ve yöresel mimarinin özgün örneklerini yansıtır. Turizm amacıyla düzenlenen konaklarda geleneksel ahşap mimariyle yapılan evlerde konaklamak ve yöresel tadları denemek mümkündür.

Küre Dağları’nın kendine özgü doğal yapısı, vadileri, akarsuları ve derin ormanlarıyla ziyaretçilerine her mevsim eşsiz bir görsel şölen sunar. Bölgenin karstik yapısıyla şekillenen coğrafyanın barındırdığı mağaralar, kanyonlar, şelaleler, bölgenin geleneksel kültürüyle birleşince ziyaretçilerine hiç unutamayacakları bir deneyim yaşamayı vaat eder. Tüm bunların yanında milli parkta ve çevresinde barınan yaban hayatı hem fotoğraf meraklılarına hem de doğa sevdalılarına gözlem için fırsatlar sunar.

Küre Dağları sadece bitki ve hayvan zenginliğiyle değil, bu türlerin yaşam alanlarının da çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Habitat ve peyzaj zenginliği, doğal ormanları, mağaraları, kanyonları, şelaleleri, jeolojik özellikleri, geleneksel kültürü ve mimarisiyle Küre’nin yaban hayatı dışındaki zenginlikleri Milli Park olması için fazlasıyla yeterli.

Küre Dağları Milli Parkı, coğrafi ve jeolojik sayesinde birçok farklı canlıya yaşam alanı sunar. Milli parkta altı farklı ana ekosistem tipinin bulunduğu biliniyor, bu ekosistem tiplerine bağlı olarak çok sayıda canlının yaşadığı tespit edilmiştir. Bu farklı yaşam alanları ile parkın biyolojik çeşitlilik açısından büyük önemi bulunur.

Küre Dağları Milli Parkı’nın Önemi

Strabon’un, 2000 yıl önce yazdığı Geographika isimli kitabında “en iyi cins şimşir ağacı en çok Amastris (Amasra) topraklarında yetişir” dediği Küre Dağları Milli Parkı ve ormanlarına daha o zamanlardan dikkat çekilmiştir. Evliya Çelebi de Seyahatnamesi’nde Amasra yöresi ormanlarını “ağaç deryası” olarak anlatır.

Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’da korunması gereken 100 Orman Sıcak Noktası içinde yer almaktadır çünkü tehlike altındaki “Karadeniz Nemli Karstik Orman” ekosistemlerinin en iyi yabanıl örneklerine sahiptir.

Küre Dağları WWF’in 9’u Türkiye’de bulunan 100 orman sıcak noktasından biridir. Küre Dağları Milli Parkı, barındırdığı 157 endemik bitki türü ve bunlar içinde nesli tehlike altında olan 59 bitki taksonu ile WWF’in dünyada doğa koruma açısından belirlediği 200 ekolojik bölge arasında yer alıyor.

Küre Dağları taşıdığı tüm bu özellikler nedeniyle 2000 yılında “Milli Park” statüsü ile koruma altına alınmıştır. Buna ek olarak, korunması amaçlanan biyolojik çeşitliliği güvence altına almak için “tampon bölge” kavramı da Türkiye’de ilk kez Küre Dağları Milli Parkı ile gündeme gelmiştir.

WWF ve ortağı Molecaten tarafından kurulan bağımsız sivil toplum kuruluşu PAN Parks (Protected Area Network-Korunan Alanlar Ağı) korunan alan yönetimi konusuda hem yerel hem de Avrupa ölçeğinde, yerli ve uluslararası iş dünyası ile işbirliği halindedir.

Gerek doğal kaynakları gerekse ekoturizm potansiyeli nedeniyle Küre Dağları Milli Parkı, PAN Parks’a Türkiye’den seçilen ilk korunan alandır. Doğal kaynakların daha iyi korunması, alan ziyaretçileri için gerekli altyapı ve organizasyonların daha iyi işletilebilmesi ve PAN Parks üyelik şartlarının yerine getirilmesi için “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında çalışmalar devam etmektedir.

 

 

Gerekli İletişim Bilgileri

KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜ
ADI SOYADI:
Ahat DELİORMAN (Milli Park Müdürü)

ADRES: Bartın 1. Çevre Yolu Cd. Bartın Valiliği 3. Kat, Kemerköprü / BARTIN
TELEFON: 0378 227 18 44

BARTIN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
TELEFON: 0378 227 61 02

AMASRA KAYMAKAMLIĞI
TELEFON: 0378 315 10 03 ve 16 04

AMASRA BELEDİYESİ
TELEFON: 0378 315 10 81

KURUCAŞİLE KAYMAKAMLIĞI
TELEFON: 0378 518 11 49

KURUCAŞİLE BELEDİYESİ
TELEFON: 0378 518 11 58

ULUS KAYMAKAMLIĞI
TELEFON: 0378 416 10 18

ULUS BELEDİYE BAŞKANLIĞI
TELEFON: 0378 416 10 15

KASTAMONU İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
TELEFON: 0366 214 97 95

AZDAVAY KAYMAKAMLIĞI
TELEFON: 0366 717 10 09

AZDAVAY BELEDİYE BAŞKANLIĞI
TELEFON: 0366 717 18 88 – 717 10 06

Paylaş
Önceki İçerikBartın Çayı
Sonraki İçerikTel Kırma

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here