Türk Dünyası başta olmak üzere birçok bölgede çok eski yıllara dayanan bir uygulama olan kurşun döktürme geleneği, zararlı mı? Binlerce yıllık tarihi bulunan bu gelenek ile ilgili Ankara Üniversitesi Adli Bilimler Enstitüsü Adli Toksikoloji Ana Bilim Dalı’ndan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeliha Kayaaltı ve ekibi şaşırtıcı açıklamalarda bulundu

 

Habertürk Gazetesi’nde yayınlanan araştırma haberine göre ruhsal bunalımları ve hastalıkları tedavi ettiğine inanılan kurşun döktürme geleneğinin zararlı olduğuna dair bulgular elde edildi. Doç. Dr. Zeliha Kayaaltı ve ekibinin yaptığı araştırmada 1 ile 50 yıl arasında kurşun döken kadınlar üzerinde elde edilen veriler incelendi. Araştırmada, kanda en yüksek 6 olması gerektiği kabul edilen “antimon” bu kişilerde 13.9 ile 15 arasında ölçüldü. Kurşun dökme işlemi sırasında açığa çıkan buharın insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyen Doç. Dr. Kayaaltı, “Kurşun döken kişilerde yalnızca kurşun zehirlenmesinin değil, antimon zehirlenmesinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor” dedi.

 

Çok Eski Bir Gelenek

kursun-2-hocaKurşun dökme geleneği, Şaman kültürüne kadar uzanan bir tarihe sahip. Bu üç bin yıllık geçmişe sahip olan gelenek, insanlardaki kötü ruhları uzaklaştırmak amacıyla yapılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2014 yılında yayınladığı “Türkiye’de Dini Hayat Araştırması” sonucuna göre nazardan korunmak için bu geleneği doğru bulanların oranı 11,7 iken yanlış olduğunu düşünenlerin sayısı oranı ise 79,3 oldu.

Araştırmanın bölgesel verilerine bakıldığında ise kurşun döktürmeye olan inancın Türkiye’de en fazla Batı Marmara’da olduğu ortaya çıktı.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here