Merve Gezen’in Yeni Filmi Scrabble Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe dikkat çekiyor!

Merve Gezen’in sosyal ve ekonomik açıdan birbirinden farklı dört kadını, Scrabble oyununun başına oturtarak kaderlerini ve trajik sonlarını masaya yatıran filmi “Scrabble”, bu yıl 23-29 Kasım tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenen “Uluslararası Antakya Film Festivali” Kısa Film bölümünde “Altın Defne” için yarışıyor.

Önceki filmi Nerdesin Aşkım? ile Atlas Awards, Boston Film Festivali İnsan Hakları Ödülü ve Kanada Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yabancı Kısa Film Ödülü alan Gezen’in yeni filminde başrolleri Janset Paçal, Defne Halman, Kadriye Kenter ve Özge Erdem gibi başarılı oyuncular paylaşırken, Asyak Akınhay ve Cemre Naz Derin gibi çocuk oyuncular da onlara eşlik ediyor.

amış insan da. Zengini de, fakiri de… Yani sadece ekonomik durumları iyi olmayan insanlarda olmuyor. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün olması bile bütün dünyada böyle bir sorunun olduğunun göstergesidir. Türkiye’de bu sene başından beri 250 kadın öldürüldü. “Scrabble” adlı filmimde de 4 farklı kadın karakterini (CEO, hayat kadını, köylü kadını ve öğrenci) scrabble oyununun başına oturtarak her türlü kadının şiddete maruz kaldığını göstermeye çalıştım. Bu tür sorunların çözülmesi için öncelike toplumun bilinçlenmesi ve caydırıcı yasaların etkili bir şekilde uygunlaması gerekmektedir.”

Film, son olarak 1-6 Kasım tarihlerinde düzenlenen 17. İzmir Kısa Film Festivali seçkisinde yer almıştı.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here