” Kavşak suyundan bir kez içen bir daha Bartın’dan gidemezmiş. “

 

Kavşak suyunun kaynağı 1940’larda yapılan altyapı projeleriyle kullanıma açılmıştır.

Kavşak suyu,kimyasal ve fiziksel özellikleri bakımından dünyamızda ender miktardaki suda bulunan bir kaliteye sahiptir. Hiç bir fabrikasyon işleme gerek duymadan doğrudan içilebilen bir sudur. Kalitesini kaynağındaki doğal yapıdan almaktadır. Milyonlarca yıl önceki  denizaltı volkanizmaları nedeniyle meydana gelen andezit, tüf, aglomera vb. gibi oluşumlar kaliteyi yükseltir. Kişi başına günde beş litre hesabıyla en az iki yüz bin kişiye yetecek miktarda su debisi devamlı vardır.

Bartın için yalnızca içme suyu değil, kültürünün de günümüzde varlığını sürdürebilen son direklerinden biridir. Yetmiş yıldır hem bedenlerimizi hem de beyinlerimizi beslemiştir.Türkülerimizde, oyunlarımızda, şiirlerimizde, çeşmelerimizde, camilerimizde, şadırvanımızda, su terazimizde, dilimizde ve dahası hemen her yerimizde sular seller gibi kavşak suyu akar.

Bir zamanlar İnebahtı’da  yakılan donanmamızın “kesilen sakalın daha gür çıkması” gibi yeniden daha kuvvetli yapılmasını sağlayan ormanlarımız yok oldu. Üzerinde gemilerin sefer yapabildiği ülkemizin tek nehri olan ırmağımız da tek gemi kalmadı.İstanbul”u besleyen zahiremiz, tavuğumuz, yumurtamız, sebzemiz, meyvemiz, tereyağımız,etimiz kalmadı. Bizi bir ordu içinde tek kelimemiz ile herkesten ayıran, “sen Bartınlımısın” dedirten şivemiz, ağzımız kötülenerek yok edildi. Saz meclislerimiz, bestekarlarımız, şairlerimiz, udumuz, cümbüşümüz, Nasrettin Hoca”ya pabucu ters giydirebilecek yetenekteki halk filozoflarımız, delilerimiz, divanelerimiz ve daha nice nice Bartın”ı Bartın yapan şeyler hep yok oldular.Kala kala en son kavşak suyumuz kaldı. Amasya”nın elması, Afyon”un kaymağı, Antep”in fıstığı, Çorum”un leblebisi, Giresun”un fındığı, Denizli”nin horozu, Adana”nın karpuzu, Rize”nin çayı, velhasıl her yerin bir şeyi gibi bizimde Kavşak suyumuz şimdilik var.

Niye şimdilik? Çünkü birkaç sene içerisinde O da yok olacak. Nasıl bir zamanlar eşek sırtındaki damacanalarla Bartın”ın içme suyu ihtiyacını karşılayan Asker Suyumuz yok olduysa, aynı akibet Kavşak Suyumuzun da başına gelmek üzere. “Hiç ders alınsa tarih tekerrür edermi ” deyişini haklı çıkartmak için canla başla çalışıp hep beraber Kavşak Suyunu da tarihe gömme çalışmalarımız hızla devam ediyor.Hiç değilse Asker Suyu ne olacağını bilmeden altında kömür çıkartırken aniden kaçtı gitti, tedbir alınamadı, sonuçlar önceden hesap edilemedi. Lakin Kavşak suyu bile bile, göz göre göre, hepimizin önünde tam kalbinin orta yerinden delinerek yok ediliyor, öldürülüyor.İşin asıl kötü tarafı da herkes geçmiş karşısına trene bakar gibi sadece bakıyor.

İstanbul Boğazındaki düşman gemilerine bakan birisi derki “Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini”, birileride ciğerleri sökülürcesine bağırıyor “Yok mu kurtaracak Bartın”ın Kavşak suyunu“.

 

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here