Öğrenciler Bartın Üniversitesi’nden Memnun!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından gerçekleştirilmiş olan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) sonuçları açıklandı. Tüm Türkiye üniversitelerine yer verilen ankette Bartın Üniversitesi‘nin durumu yaşına oranla bir hayli “başarılı!”

Türkiye’deki üniversitelerin, öğrencilerini tatmin etme düzeyini belirlemek amacında yapılan TÜMA, tamamıyla öğrencilerin üniversite deneyimlerini en doğru şekilde aktarmaya odaklanmış durumda. Öğrencilerin günlük veya eğitimsel ihtiyaçlarının karşılanmasında hem üniversitenin, hem de şehrin çabalarını göz önünde bulundurarak yapılan çalışma da, Bartın Üniversitesi bazı kategorilerde A alırken, bazı kategorilerde de FF alarak sınıfta kaldı.

2008 yılında kurularak öğrenci kabul etmeye başlayan Bartın Üniversitesi, 8 yıllık taze bir geçmişe sahip olmasına rağmen, Türkiye’nin bir çok köklü üniversitesini çoğu kategoride geride bıraktı. Üniversitelerin sadece akademik çalışmalar ile nitelendirilmesi yerine, yetiştirdiği ve eğitim verdiği öğrencilerin memnuniyetinin de ülke refah düzeyi için önemli olduğunu vurgulayan TÜMA, memnuniyet anketi ile Türkiye’deki üniversite eğitiminin gerçeklerini gözler önüne serdi.

2015-2016 eğitim-öğretim yılı içerisinde gerçekleştirilen ankete, lisans eğitimi veren 174 aet devlet ve vakıf üniversitesi yer almaktadır. 106 devlet ve 68 vakıf üniversitesi olmak üzere, 174 üniversiteden belirlenmiş toplam 10,894 öğrenci üzerinde yapılan ankette Bartın Üniversitesi 8 yıllık yeni bir üniversite olmasına rağmen bir çok üniversiteyi gerisinde bırakarak eğitim ve koordinasyondaki kalitesini gösterdi.

“Kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet puanı” kategorisinde 100 üzerinden 80 gibi çok yüksek bir ortalama alan Bartın Üniversitesi, Bartın’ın gelişimi ve tanıtımında ne denli önemli bir rol aldığını bir kez daha gösterdi.

Bartın Üniversitesi Memnuniyet Puanında İTÜ’yü Geride Bıraktı

“Akademik Destek ve İlgi” ve “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” kategorilerinde de bir çok köklü üniversiteyi geride bırakan Bartın Üniversitesi, 174 üniversite arasına 68. sıradan giriş yaptı. Yapılan TÜMA değerlendirmesinde Yıldız Teknik Üniversitesi 45. sırada yer alırken, memnuniyet puanında Bartın Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesini geride bırakmayı başardı.

Şehrimizin gelişimi ve tanıtımı için önemli bir rol üstlenen üniversitemizin bu başarısını tebrik ediyor, çok daha nice yerlerde olmasını temenni ediyoruz.

3 Yorumlar

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here