Öğrencilere 1000 TL Maaş!

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan yeni düzenleme ile birlikte öğrenciler maaş alabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenciler için bir takım yeni düzenlemeler getirildi. Özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde eğitim gören öğrencilerin üretim yapıp satmalarının gelen yeni düzenleme ile birlikte önü açılmış oldu. Artık ekonomik sıkıntılar çeken öğrencilerin okullarını bırakmaları gerekmeyecek. Yönetmeliğe göre açık pozisyonlarda istihdam etmek için eleman arayışı içinde olanlar öğrencileri çalıştırabilecek ve maaşa bağlayabilecek.

Saat Başı 11 TL!

Saat başı 11 TL’den aylık olarak 1000 TL’ye tekabül eden maaşın miktarı öğrencileri sevindirdi. Artık liseli öğrenciler hem okuyup, hem de çalışıp kendi maaşlarını kazanabilecekler. Bu sayede ekonomik sıkıntıların önüne bir nebzede olsa önüne geçilmiş olacak. Ara tatil ve yaz tatilinde de çalışan öğrenciler yine aynı şekilde saat başı 11 TL olmak üzere çalıştığı sürenin miktarı hesaplanarak para kazanabilecekler.

Bazı Kriterler Var!

Öğrenciler hafta içi günlerde maksimum 3 saat ve cumartesi günü ise maksimum 8 saat çalışabilecekler. Ara tatil ve yaz tatillerinde ise pazar günleri haricinde günde maksimum 8 saate kadar çalışabilecekler. Sonuç olarak ara ve yaz tatillerinde çalışılmadan eğitim esnasında aylık maaşını alabilecek. Öğrencilere 1000 TL maaş verilecek. Ancak ara ve yaz tatillerinde çalışan bir öğrenci toplam olarak 6688 TL alabilecek.

Öğrenciler biyomedikal, elektrik ve elektronik, gıda, hayvan yetiştiriciliği, mobilya, motorlu araç ve bakımları, tarım, tekstil, gemi inşası, inşaat, seramik cam sanayisi gibi alanlarda çalışabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenleme ile amaçlarının özel meslek lisesi öğrencilerinin ülke ekonomisine yardımlarını yükseltmek olduğunu belirten Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, ayrıca piyasadan gelen isteklerle birlikte, kamunun gereksinimlerini birleştirerek ihtiyaç olan sektör ve alanları belirlediklerini açıkladı. Bu kapsamda üretimden gerçekleşene satış gelirlerinin eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılacağını da Kemal Şamlıoğlu ayrıca belirtti.

Asgari Fiyatlara Çok Yakın!

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenleme ile birlikte özel meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerin eğitim ve öğretimlerinin yanı sıra, yaklaşık olarak asgari ücretle çalışan bir vatandaş kadar maddi gelir elde etmelerinin kapıları açılıyor.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here