Önlisans Bölümleri Seçilirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ön lisans, ortaöğretim yani liseden sonra akademik olarak öğrencinin iki yıl daha öğrenim gördüğü programlara verilen isimdir. Lise eğitimini bitiren öğrenciler kendi istekleri ile akademik eğitim alabilirler.

Ön lisans, ortaöğretim yani liseden sonra akademik olarak öğrencinin iki yıl daha öğrenim gördüğü programlara verilen isimdir. Lise eğitimini bitiren öğrenciler kendi istekleri ile akademik eğitim alabilirler. Eğitimine devam etmek isteyen kişiler bir lisans veya ön lisans programına katılabilirler. Ön lisans eğitimi devlet üniversitelerinde alınabileceği gibi, özel üniversitelerde de olabilmektedir. Ayrıca çoğu üniversite isteğe göre veya zorunlu olarak +1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi vermektedir ve ön lisans programı üç yıla çıkmaktadır.

Ön Lisans Okumanın Avantajları Nelerdir?

Lise diploması günümüzde birçok iş için yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden üniversite diplomasına sahip olmak önemli. Önlisans bölümlerinden birini okuyan bir öğrencinin eğitim hayatı daha kısa sürede bitmektedir ve iş hayatına lisans bölümleri okuyanlara göre daha kısa sürede başlayabilmektedir. Aynı zamanda lisans bölümlerine göre ön lisans bölümlerine giriş puanları daha düşük olmaktadır. Meslek liselerinin ise ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakları bulunmaktadır. Bu öğrenciler liseden mezun oldukları puanları ile ön lisans programlarından birini tercih etmektedir.

Ön Lisans Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

Dört yıllık lisans programlarında ön lisans bölümlerindeki eğitimlere göre daha profesyonel bir eğitim verilmektedir ve bu da mezunların alacakları unvanları etkilemektedir. Dolayısıyla iş bulma konusunda çoğu lisans mezunu, ön lisans mezununa göre daha avantajlı konumda olacaktır. Ön lisans eğitimden mezun olan biri meslek elemanı olarak anılırken, lisans programından mezun olan kişi uzman sıfatı almaktadır.

Ön Lisans Bölümü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite eğitimini bir ön lisans programı içerisinde almak isteyen kişilerin bölüm seçerken dikkat etmeleri gereken noktalardan biri, o bölümü dört yıllığa tamamlama imkânı olup olmadığıdır. Ön lisans bölümlerinin bazılarında DGS’ye girerek eğitimi dört yıla çıkartmak mümkün. Ayrıca bölümün kamuda ve özel sektördeki iş imkânları, bölümün derslerini ne olduğu, hangi üniversitelerde eğitim verildiği detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here