Otizimli Çocukların Annesi Fatma

Otizimli Çocukların Annesi Fatma. Otizmli çocuklarının daha iyi bir eğitim alabilmesi için memleketi Bartın’dan ayrılan Fatma Kayran Antalya’ya yerleşmiş 41 yaşında bir anne. Fatma Kayran kendi çocuklarının okula gitmek için kullandıkları serviste 170 otizmli çocuğa gönüllü olarak annelik yapıyor. Ve artık herkes ona otizmli çocukların annesi Fatma Anne diye hitap ediyor. Fatma Kayran Bartın’da bir kız çocuğu dünyaya getirdi. İyi yürekli anne bebeğine Benginur ismini verdi. Ancak bir süre sonra güzel bebeğine otizm teşhisi konunca bu konuda araştırmalar yapmaya başladı. Yaptığı araştırmalar sonucunda bebeğinin iyi bir eğitim almasını sağlarsa onu kazanabileceğine kanaat getirdi ve bu yönde çalışmalar yapmaya başladı. Böylece Fatma kayran doğuştan ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan otizm ile mücadele etmeye başladı. O biricik evladını kazanmanın yollarını ararken yeniden hamile kaldı.

İkinci Bebeğine de Otizm Teşhisi Kondu

Fatma Kayran’ın bir oğlu oldu. Oğluna Egemen ismini koyan anne Egemene de otizm teşhisi konulması ile ikinci defa hüsran yaşadı ancak pes etmedi. Tüm zaman zarfının sonunda eşinden ayrılan genç anne, 4 yıl önce anne ve babasına Antalya’ya tatile gideceğini söyleyerek memleketinden ayrıldı. Ancak tatil bir bahaneydi. Fatma Kayran Antalya’ya yerleşti ve Ramazan Hatice Savaş Otistik Çocuklar Eğitim Merkezine gönderdi ve okul servisinde gönüllü olarak çalışmaya başladı ve tüm otizmli çocukların annesi oldu.

Fatma Kayran Duygularını Şöyle Dile Getirdi

Otizmi bilmiyorsun ve kendi çocuğuna konduramıyorsun. Yaptığı açıklamada eşinden ayrılalı on yıl olduğunu söyleyen Kayran, iki çocuğu için bir valizle Antalya’ya geldiğini ve her şeyi geride bırakarak yeni bir hayata adım attığını paylaştı. İlk bebeği Benginur’un ilk dokuz ay normal bir bebeklik geçirdiğini, 1 yaşına geldiğinde ise otizm teşhisi konduğunu söyledi. Kırsal bir yaşam süren Fatma Kayran otizmin hayatıma girmesiyle bu konuda çok eksik olduğumu hissettim ve kendimi eğitmeye başladım. Bunun düzenlenen eğitim ve seminerlere katıldım. Sonrasında Antalya’ya yerleştim ve çocuklarım için çabalamaya başladım ve sonrasında bütün çocukların gönüllü olarak annesi oldum, dedi.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here